Otec je v bezvědomí po CMP, jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 7. 2006 zobrazit původní dotaz

Dobrý den! Můj tatínek, kterému je 52 roků je čtrnáct dní po ischemické CMP. Bohužel se mu CMP přihodila ve spánku, lékaři nám řekli, že je jeho stav velmi vážný, že je ochrnutý na levou část těla, že je jen minimální šance, že CMP přežije. První a druhý den tatínek komunikoval ještě trochu s personálem i s maminkou,pamatoval si, co dělal den před CMP, jaké je jeho povolání...Od třetího dne je v bezvědomí, leží na JIP neurologie. Dýchá sám, jeho stav trochu komplikuje probíhající zánět průdušek. Chtěla bych se zeptat, jak se obvykle vyvíjí situace u těchto pacientů, jaká je jejich šance na probuzení?Za tatínkem každý den chodíme, hladíme ho, snažíme se mu říkat nové zprávy z domova, mluvit na něj.Vnímá toto člověk v bezvědomí? Jak jinak mu můžeme pomoci?O tatínka se sestřičky vzorně starají,polohují ho, vždy je čistě převlečený, oholený, v místnosti hraje tlumeně radio... Dle lékařů je jeho stav stejný-nám se zdá, že se trošku něco děje: tatínek nám v posledních dnech několikrát stiskl ruku,včera měl pootevřené oči, zívá, uhýbá nohou, když ho na ní polechtáme, když mu otíráme obličej,dává najevo, že se mu to nelíbí...Jsou tyto reakce obvyklé pro lidi v hlubokém bezvědomí?Musí být pacient po celou dobu,kdy je v bezvědomí, umístěn na JIP?-Četla jsem, že tento stav může trvat celé měsíce.Předem velice děkuji za odpověď, Jana

Jana

Milá Jano,

Váš tatínek podle toho, co píšete, prodělal velmi těžkou mozkovou příhodu. Nedokáži Vám poradit, jaký bude další možný vývoj — musel bych znát podrobněji jeho zdravotní stav — ale s jistotou mohu říci, že Vaše chování k němu — jak jej popisujete — je krásné a velmi správné. Táta potřebuje cítit přítomnost blízkých a to nejen nyní, ale i pokud se jeho zdravotní stav stabilizuje a bude eventuálně na místě rehabilitace a basální stimulace.

Buďte co nejvíce v kontaktu s ošetřujícím personálem — to jsou Vaši nynější nejbližší spojenci. Zkuste jim dát najevo důvěru a snažte se o co nejužší spolupráci — tak tátovi pomůžete nejvíce nyní i v budoucnu.

Bohužel je možné, že tatínkův zdravotní stav se již nezlepší. Záleží to na rozsahu postižení mozku a případných komplikacích. Nicméně cílem by aktuálně mělo být myslet hlavně na současný stav věcí a kvalitu jeho aktuálního života. Svou přítomností pro to uděláte maximum.

Přeji Vám hodně síly.

S úctou

Ladislav Kabelka

Dotaz zodpovídá

MUDr. Ladislav Kabelka, PhD.

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz