Otci se po CMS zhoršuje zdravotní stav po psychické stránce. Odmítá také komunikovat s rodinou. Maminka již situaci nezvládá. Máte nějaké doporučení, jak postupovat?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 6. 2006 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, můj otec (53) let je 3. rokem po CMP. Není postižen nijak fyzicky, ale po psychické stránce. Jeho zdravotní stav se neustále zhoršuje. Odmítá brát léky, je nervózní a agresivní na své okolí,kouří a pije alkohol, v noci nespí, neudrží stolici ani moč.Stará se o něj moje maminka, která už nezvládá situaci. UVažujem o tom, že bychom poslali otce na přeléčení do psychiatrické léčebny. Otec sám dobrovolně nikam nepůjde. Jeho praktický lékař nám sdělil, že on doporučení (nebo žádanku) do psychiatrické léčebny napsat nemůže. Otec pravdelně chodí k psychiatrovi, který ovšem odmítá komunikovat s rodinou. K jinému psychiatrovi otce přehlásit nemůžeme, protože ho odmítají vzít (z důvodu nepřetahování pacientů). Nevíme si tedy s tímto rady. Otec jde přibližně za měsíc na zákrok do nemocnice z důvodu krvácení do mozku. Je možné se domluvit s tamním neurologem na přeléčení na psychiatrii. Uvěří nám? Nebo máte nějaké jiné doporučení, jak postupovat? Děkuji Vám mockrát za odpověď a radu.

Amálie

Milá Amálie,

chápu, že situace pro Vás ani Vaši maminku není vůbec jednoduchá. Ale pravděpodobně je velmi obtížná i pro Vašeho otce, který je v poměrně mladém věku postižen vážným onemocněním. Bohužel z Vašeho dotazu nedokážu  posoudit, jaký je zdravotní stav Vašeho otce a zda jsou jeho problémy čistě psychického rázu a pramení například ze ztráty zaměstnání a vůbec „místa ve společnosti“, které zastával před mozkovou příhodou, nebo je u něj i role tzv. „organického postižení mozku“, to znamená, že se v mozku odehrály určité nevratné změny, které celkový stav dále komplikují. Proto ani nelze jednoduše rozhodnout, zda by léčení v psychiatrické léčebně mělo valný vliv na celkový stav Vašeho otce. Píšete, že otec dochází na ambulantní psychiatrickou léčbu a že jeho psychiatr s Vámi odmítá komunikovat. Může to být i tím, že si Váš otec nepřeje, aby o jeho stavu byl informován kdokoliv jiný a v tomto případě musí lékař (a dodávám jakýkoliv lékař, nejen psychiatr) toto přání respektovat a informace o jeho zdravotním stavu nikomu, dokonce ani rodinným příslušníkům, nesdělovat. Neznamená to ale, že byste tohoto lékaře nemohli požádat o radu, jak konkrétní problémy řešit – zdravotní stav Vašeho otce Vám pravděpodobně velice komplikuje  běžný život a píšete dokonce, že maminka situaci už nezvládá, je tedy na místě problém začít řešit nejen jako problém psychického stavu Vašeho otce, ale jako problém celé rodiny, zvláště pak Vaší maminky, která o otce pečuje.

Praktický lékař Vám opravdu žádné doporučení do psychiatrické léčebny napsat nemůže, pokud je pacient svéprávný (což předpokládám Váš otec je), lze ho tam umístit pouze s jeho souhlasem! Hospitalizováni jsou pouze pacienti v akutním stavu či ke specializovaným výkonům, nelze je tam umístit prostě na „přeléčení“. Pokud by hospitaliazce byla nutná, měl by o ní rozhodnout jeho ambulantní psychiatr. Pokud k ní neshledá důvod, probíhá léčení opravdu pouze ambulantně – tedy tak, že pacient dochází z domova.

Nemyslím si tedy, že by bylo možné při příští hospitalizaci na neurologii žádat lékaře o hospitalizaci na psychiatrii a pravděpodobně by to celou situaci ani nevyřešilo. Po zvážení lékaře může proběhnout psychiatrické konsilium (vyšetření psychiatrem za hospitalizace). Určitě ale neváhejte  lékaře  požádat o radu a pomoc; jednak by Vám měl podrobně vysvětlit aktuální zdravotní stav Vašeho otce a jeho pravděpodobný vývoj do budoucna. Vysvětlete mu podrobně Vaši situaci a poraďte se s ním o možných řešeních. V nemocnici by Vám měla být k dispozici i sociální pracovnice, psycholog a další lidé, kteří by Vám měli pomoci rodinnou situaci řešit. Bez bližší znalosti zdravotního stavu Vašeho otce Vám bohužel nemohu napsat, co konkrétně by bylo pro Vás nejlepší, zda hospitalizace v zařízení následné péče, rehabilitační pobyt či pomoc s péčí v domácnosti ve spolupráci s agenturou domácí péče – to by Vám měla pomoci vybrat právě sociální pracovnice v nemocnici. Pokud by se Vám pomoci nedostalo, neváhejte nás kontaktovat s bližšími údaji o aktuálním stavu Vašeho otce, pokusíme se Vám poradit, jak dál.

Milá Amálie, přeji Vám dostatek sil k řešení Vaší nelehké životní situace a doufám, že brzy nalezenete řešení příznivé pro všechny členy Vaší rodiny. 

Mnoho úspěchů Vám přeje

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz