opatrovník,zákonný zástupce

Odpověď na dotaz ze dne 26. 7. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,mám maminku nemocnou s alzheimerovou chorobou,není schopná se podepsat a rozhodovat o sobě,vznikl problém s vydáním důchodu a jejím majetkem,jsem dcera,nechtěla bych maminku zbavit úplně svéprávnosti ,ale abych mohla převzít její důchod, a ochránit její majetek, aby se s jejím majetkem nedalo manipulovat,a nebo dalo v její prospěch.Děkuji za odpověd´.

Hrochová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Hrochová,

obracíte se na nás s dotazem týkajícím se možnosti přebírat důchod a nakládat s majetkem své maminky, kterou Alzheimerova nemoc připravila o schopnost rozumně za sebe rozhodovat a samostatně se podepisovat. Ráda byste ochránila její majetek, ale nepřejete si zároveň maminku úplně zbavit svéprávnosti.

Nejprve k možnosti přebírání důchodu. V případě, že se budete chtít stát náhradním příjemcem maminčina důchodu z důvodu jejího onemocnění, můžete požádat na sociálním odboru místně příslušného obecního úřadu o zřízení tzv. „zvláštního příjemce dávky“.

Na úřadě Vám k tomu poskytnou formulář žádosti, který bude potřeba vyplnit, ovšem Vaše maminka by ho měla podepsat. Jestliže jí to její zdravotní stav nedovoluje a ona podepisovat již sama nemůže, budou úředníci sociálního odboru rozhodovat o udělení statusu zvláštního příjemce dávky na základě lékařského vyjádření o maminčině zdravotním stavu a také dle výsledků místního šetření sociální pracovnice v maminčině domácnosti. Pro podrobnější informace o průběhu celého řízení doporučuji kontaktovat přímo místně příslušný sociální odbor, kde Vám pracovníci poskytnou přesné instrukce, jak v této věci postupovat.

Co se týče nakládání s maminčiným majetkem, přičemž ona sama už Vám není schopná udělit například dispoziční práva ke svým bankovním účtům či Vás k jednotlivým právním úkonům zplnomocnit, domnívám se, že neexistuje jiná možnost, než je zbavení či omezení způsobilosti k právním úkonům. Řízení o způsobilosti k právním úkonům upravuje občanský soudní řád č. 99/ 1963 Sb. v § 186 a násl. Důvodem pro omezení – zbavení způsobilosti je pak skutečnost, že osoba trpí duševní poruchou, která není přechodná a v důsledku této poruchy není schopna činit právní úkony vůbec nebo jen omezeně.

Pokud soud vydá rozsudek, kterým se způsobilost omezí nebo je jím osoba způsobilosti zbavena, a ten nabude právní moci, ustanoví nesvéprávnému opatrovníka – většinou příbuzného. Opatrovník musí se svým ustanovením souhlasit a složit slib. Pokud se nikdo (žádná fyzická osoba, která by byla ochotna funkci opatrovníka vykonávat) nenajde, ustanovuje se opatrovníkem obec, v níž má nesvéprávný bydliště. Soud také určí, jaká práva a povinnosti ustanovený opatrovník má (např. správa (části) jmění nesvéprávného, zařizování určitých záležitostí za nesvéprávného apod.) a zda a jak často musí opatrovník soud informovat o své činnosti za nesvéprávného.

V každém případě Vám doporučuji informovat se na Vaše možnosti ohledně nakládání s maminčiným majetkem přímo u právníka. Pokud se obrátíte například na některou z občansko-právních poraden v místě Vašeho bydliště, pracovníci Vám jistě pomohou se v problému zorientovat či Vám poskytnout užitečné kontakty.  

Přeji, ať se Vám podaří v nelehké situaci najít vyhovující řešení, přijatelné jak pro maminku, tak pro Vás, případně i pro ostatní členy Vaší rodiny.

S pozdravem

Lucie Přádová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lucie Přádová

Mgr. Lucie Přádová

sociální pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz