Onkologicky nemocný tatínek má bolesti, kde zajistit aplikaci Morphia?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 10. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

Mám doma tatínka, který je indikován jako onkologický pacient, je mu 91 let a byla u něj ukončena analgetická léčba. Rád by umřel doma a my jsme schopni se o něj i starat. Nicméně nyní již přešel na opiátové náplasti a Lunaldin a bohužel již nestačí. Podle internisty bude potřeba přejít na morfin. Proto bych se ráda zeptala, zda poskytujete i službu podávání morfia v potřebných časových intervalech a v případě, že ano, co je potřeba, abychom udělali. Protože tatínek již trpí opravdu velkými bolestmi, rádi bychom to řešili co nejdříve. Ocenila bych proto rychlou odpověď, vím, že úřední hodiny máte až od úterý.

Děkuji a jsem s pozdravem,

Jana Labohá

Jana Labohá

Píšete nám o tatínkovi, který je onkologicky nemocný a o něhož byste se rádi postarali doma. Ptáte se, zda bychom uměli zajistit aplikace Morphinu v určených intervalech.

Dobrý den, paní Labohá,

je hezké, že se chcete o tatínka postarat doma až do konce, a je rovněž dobře, že pro něj sháníte takovou pomoc, resp. službu, která by mu ulevila. V dnešní době skutečně nikdo takto trpět nemusí, jsou různé možnosti, jak lze léčbu bolesti nastavit tak, aby bylo pacientovi co nejlépe.

Pokud by šlo skutečně jen o podávání Morphinu v intervalech, pak pro tatínka tuto aplikaci může zajistit Agentura domácí péče neboli Home care — http://www.cestadomu.cz/cz/adresar.html?categoryId=6&orderBy=label&orderDir=ASC&page=1, jehož služby lze získat přes obvodního lékaře, který napíše žádanku a úkony, které mají sestry hrazené pojišťovnou u tatínka vykonávat.

Pokud byste měla zájem o komplexnější služby, pak můžete kontaktovat Domácí hospic Cesta domů. Tým Domácího hospice Cesta domů působí na území hl. města Prahy a snaží se o to, aby těžce nemocný člen rodiny mohl umírat v důvěrně známém prostředí domova, netrpěl zbytečně bolestmi a konec života mohl prožít uprostřed svých blízkých. Nabízí služby lékaře, zdravotních sester, sociálních pracovnic a psychoterapeutky. Jednou z podmínek přijetí do péče tohoto domácího hospice ale je, aby rodina zajistila 24 hodinovou přítomnost u pacienta – tzn. že nemocný nebude nikdy doma sám. Pracovníci hospice docházejí za pacientem dle jeho zdravotního stavu a potřeb, nemohou ale rodinu a přítomnost blízkých nahrazovat. Samozřejmě, že je možné, aby se rodinní příslušníci nebo přátelé nemocného při péči vzájemně střídali. Pro překlenutí nepokrytých časových úseků je možné využít také např. služeb některé agentury domácí péče, případně pečovatelských nebo asistenčních služeb.

O přijetí klienta do péče Domácího hospice Cesta domů nebo i o radu a pomoc při rozhodování můžete požádat buď telefonicky (na číslech 283 850 949 a 775 166 863), nebo osobně v poradně Domácího hospice v ulici Boleslavská 16 na Praze 3. Poradna má otevřeno od úterý do pátku od 9.00 do 17.00 hodin.

S pozdravem

Mgr. Tereza Bímová
poradna portálu Umirani.cz
domácí hospic Cesta domů
Bubenská 3, Praha 7, 170 00

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz