Od úrazu v lednu 2017 jsem ochrnutá na celé tělo, po covidu mám křeče, jsem na dně a rozhodla jsem se pro eutanázii.

Odpověď na dotaz ze dne 18. 3. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,mám prosím dotaz na eutanázii.5.ledna 2017 se mi stal úraz,ráno ve čtyři hodiny jsem si šla vzít antibiotika ,zamotala se mi hlava protože trpím na nízký tlak a upadla jsem míchou přímo na šroub u topení .Jsem ochrnutá na celé tělo a mám ještě trubku v krku(omlouvám se,nevím jak se to píše ).Byla jsem 3 roky v nemocnici ,snažila jsem se abych mohla používat ruce,ale dostala jsem těžký zápal plic a už jsem nemohla jet do rehabilitačního ústavu .Rok jsem byla v ústavu a nyní jsem v novém ústavu ,v únoru jsem prodělala covid. Stále mám křeče ,které se zhoršují .Jsem už unavená a psychicky na dně .Vím že žádné zlepšení nebude a proto jsem se takto rozhodla ,tuto myšlenku mám v hlavě už dlouho.Děkuju za odpověď Pavlína Vítová

Pavlína Vítová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Vítová,

píšete nám o svých dlouhodobých myšlenkách na eutanázii. Nevidíte další smysl tu být, když není naděje na zlepšení Vašeho stavu. Poptáváte odpověď od lékaře, ale vzhledem k tomu, že dotazu chybí medicínský problém, na který by lékař mohl reagovat, Vám odpovídám za redakci poradny.

Je mi velmi líto, že jste se po úrazu ocitla v situaci a zdravotním stavu, který prožíváte tak bolestně. Nedokážu dohlédnout hloubku Vašeho utrpení. Nevím, jaké je žít s ochrnutím a nejspíš tracheostomií, být odkázaná na pomoc personálu v ústavních zařízeních. Mohu si jen představovat, jak těžké a neúnosné to pro Vás asi je. Po onemocnění covidem se Vám navíc zhoršily křeče, jste unavená, psychicky zcela vyčerpaná.
Nemohu plně porozumět tomu, jak se cítíte, ale mohu rozumět tomu, že už to pro sebe takto dál nechcete a že chcete zemřít. Přemýšlím, co je za Vašimi slovy “mám prosím dotaz na eutanázii”. Zda byste od nás chtěla kontakty na zahraniční poskytovatele, zda je za nimi přání o zprostředkování nebo ještě něco docela jiného.
Nejspíš víte, že eutanázie v České republice není legální. Jelikož o ní uvažujete už dlouho, nejspíš jste natrefila na společnosti v zahraničí i kontakty na ně. Možná prostě jen potřebujete, aby někdo porozuměl hloubce Vašeho zoufalství a přijal Vaše přání a rozhodnutí takové, jaké je.

Asi tušíte, že Vám nemůžeme být nápomocni v zajištění eutanázie a podobných kroků. Cesta domů vydala v souvislosti s připravovaným návrhem zákona o eutanázii vyjádření a připojila se tak k vyjádření ČSPM.
Co ale můžeme — resp. co Vy můžete ve Vaší situaci udělat, pokud jste tak již neučinila — je využít institutu tzv. dříve vysloveného přání. Jde o přání, ke kterému lékaři přihlíží v situaci, kdy nemocný není při vědomí nebo je ve stavu, kdy nemůže dát najevo své přání. Takové přání lze sepsat kdykoli pro budoucí účely nebo také přímo při hospitalizaci. Sepsání při hospitalizaci je výhodné v tom, že je přání zavedeno rovnou do nemocničního systému a každý lékař, který s nemocným přijde v dané nemocnici do styku, ví, co si dotyčný přeje a co už ne. Nevýhodou je, že je platné jen pro stávající hospitalizaci.

Při standardním sepisování (mimo nemocnici) je třeba dostát několika náležitostem (viz odkaz výše), se kterými by Vám ale mohl pomoci sociální pracovník v zařízení, kde pobýváte nebo třeba z organizace, se kterou spolupracujete (předpokládám vzhledem k Vašemu stavu a obtížím, že jste nejspíše prošla kontakty s organizacemi, které pomáhají lidem v náročném fyzickém stavu). Dříve vyslovené přání je důležité dobře rozmyslet, třeba se i poradit s lékařem ústavu apod. Kompletní informace včetně postupu najdete na našem webu, kde je ke stažení i leták jak pro pacienty, tak druhý pro lékaře. Zde najdete i pomyslný “vzor”, co a jak by mělo přání obsahovat. Je dobré mít v něm sepsány možné situace, zákroky a stavy, kterým se chcete vyhnout nebo si je naopak přejete realizovat, popsány co nejkonkrétněji.
Je třeba s lékařem probrat podrobně, co si člověk přeje, v jakých situacích a lékař musí informovat pacienta o tom, jaké jeho přání bude mít pravděpodobně důsledky na jeho zdraví a život. Nicméně Dříve vyslovené přání se nenachází v žádném centrálním registru, je dobré mít ho při sobě u dokladů a také založené ve zdravotnické dokumentaci u lékařů (Váš praktický lékař, neurolog atd.). Takto sepsané přání se všemi náležitostmi má platnost neomezenou a pokud byste se dostala do nemocnice, je dobře ho mít s sebou.
Pokud není na rozhodování čas a záchranář nenajde Dříve vyslovené přání včas, může se stát, že resuscitaci zahájí. Bylo by tedy dobře o tom, že máte sepsáno Dříve vyslovené přání informovat i personál v ústavu, kde pobýváte. Jelikož má nezdravotnický personál povinnost ze zákona zavolat záchrannou službu v případě, že stav klienta vyžaduje lékařskou pomoc, nejspíš ji zavolají a bylo by tedy dobře, kdyby mohli záchranářům o Vašem přání říct nebo jim ho nejlépe ukázat sepsané. Zdravotníci totiž nemají povinnost Dříve vyslovené přání dohledávat.

Nevím, zda máte možnost využít medicínské podpory paliatra nebo některého poskytovatele paliativní péče, zda je v místě Vašeho pobytu tento typ péče dostupný. Pokud je v blízkosti ústavu lůžkový či mobilní hospic nebo ambulance paliativní medicíny, bylo by dobře je oslovit ohledně medikace a mírnění křečí a dalších obtíží, které Vás sužují. Kontakty najdete v adresáři na našem webu.

Paní Vítová, nevím, zda jste v mé odpovědi našla něco pro sebe. Váhala jsem, zda Vám také napsat, že jste moc statečná a že je obdivuhodné, jak dlouho vše snášíte. Nakonec jsem se rozhodla to neudělat, protože mám pocit, že už nechcete být ani statečná, ani to snášet a dost možná to ani necítíte jako něco hodného obdivu. Prostě už jen chcete, aby to zmizelo, abyste byla volná.

Netuším, co je vhodné přát člověku ve Vaší situaci, popřeji Vám tedy naději. Naději na cokoli, co byste ráda.

S úctou

Tereza Lepešková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz