Od 12 let jsme byli s bratrem v pěstounské péči. Náleží v pěstounské péči sirotčí důchod dítěti nebo pěstounům?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 10. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně sirotčího důchodu a pěstounské péče. V 9 letech mi zemřela maminka, zatímco jsem byla v dětském domově. Ve 12 letech jsem šla společně s bratrem do pěstounské péče. Naši pěstouni pobírali klasicky příspěvek na dítě v pěstounské péči. ALE k tomu jim ještě (jak jsem zjistila až v 18) pobírali ještě můj (i bratrův) sirotčí důchod. V 18 letech mě pouze informovali, kde si mám zařídit převedení vyplácení peněz na můj účet a zrušili pěstounskou péči. Nedostala jsem ani korunu. Ani žádnou podporu do začátku, kromě 25 000,- kč, kterou vyplácí stát při odchodu z pěstounské péče.
Můj dotaz tedy zní: Náleží v pěstounské péči důchod dítěti, nebo pěstounům?
Mám totiž kamaráda, kterému důchod v plné výši pěstounka ukládala na účet a v 18 mu je předala. Je to povinnost, nebo ne?
(Také jsem se dočetla pouze o tom, že zpětně to řešit nejde, což mi vzhledem k finanční gramotnosti dítěte z dětského domova nepřijde vůbec fér. Minimálně do těch 18 let.)

Pavlína

Ptáte se, zda náleží sirotčí důchod pěstounům nebo dítěti a zda je povinnost pěstouna ukládat sirotčí důchod na účet a předat dítěti ve chvíli, kdy dosáhne plnoletosti.

Vážená slečno Pavlíno,

sirotčí důchod je určen pozůstalému dítěti, na pokrytí jeho potřeb. Předpokládám, že právě zde vzniká nejasnost a důvod, z jakého se na nás obracíte.

Z výše uvedené formulace vyplývá, že povinností Vašich pěstounů, v době kdy spravovali Váš sirotčí důchod, bylo zabezpečit Vaše potřeby. Pokud tedy pěstouni hradili náklady na bydlení, jídlo, oblečení a hradili další potřebné výdaje, nebylo jejich povinností spořit sirotčí důchod, aby Vám částku později předali. Pokud u Vás byla takováto situace neměl by být pro Vaše pěstouny problém prokázat, že na zajištění Vašich potřeb vydávali měsíčně minimálně stejnou částku, jako byla výplata Vašeho sirotčího důchodu.
Jinak by tomu bylo v případě, kdy by se o Vás nestarali a sirotčí důchod používali pouze na své potřeby. To by samozřejmě nebylo v pořádku a mohla byste se bránit. Spořit sirotčí důchod pro dítě i ve chvíli, kdy jsou jeho potřeby zabezpečeny, je tedy svobodnou volbou.

V případě dalších otázek spojených s Vaším sirotčím důchodem se můžete obrátit na Call centrum České správy sociálního zabezpečení, kde se po sdělení Vašeho rodného čísla můžete bavit zcela konkrétně.

S přáním všeho dobrého

Sára Balabánová

Dotaz zodpovídá

Bc. Sára Balabánová

Bc. Sára Balabánová

sociální pracovnice, perinátální provázení

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz