Obec vypravila otci sociální pohřeb. Má právo mi nevydat urnu, pokud neuhradím náklady na pohřeb?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 8. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, před třemi měsíci v nemocnici zemřel můj otec. Rodiče se rozvedli a otce jsem neviděla přes 30 let. Nikdy se o mě nezajímal. Byl závislý na alkoholu. Trvalé bydliště měl na obci. Přesto mě velice zasáhlo, že zemřel a nikdo mě neinformoval. Neměla jsem možnost jej pohřbít a rozhodnout o formě pohřbu. Bydlím ve stejném městě a nebyl vůbec problém mě kontaktovat. Obec zajistila sociální pohřeb. Lékař, který zajišťoval prohlídku zemřelého neinformoval a ani nepřivolal PČR pro zjištění pozůstalých. Obec také neprověřila zda došlo k oznámení. Nikdo neudělal vůbec nic. O úmrtí jsem se dozvěděla od notáře při řízení o pozůstalosti. Nechci aby můj otec byl pohřben na veřejném pohřebišti. Úředníci vydání ostatků podmiňují úhradou pohřbu. Mají na to právo? Podle mě oni se dopustili minimálně nedbalosti, tím, že neudělali nic proto, aby mi dali šanci jej pohřbít. Opravdu systém takto funguje?

Darina

Před třemi měsíci zemřel Váš otec, se kterým jste nebyla v kontaktu. O úmrtí Vás nikdo neinformoval a dozvěděla jste se o něm až v rámci dědického řízení. Proběhl sociální pohřeb. Nepřejete si, aby byly ostatky uloženy tak, jak to obec v podobných případech dělá. Obec vám vydá urnu s ostatky pouze, pokud uhradíte náklady na pohřeb. Ptáte se, jestli na to má právo.

Dobrý den, Darino,

přijměte prosím vyjádření upřímné soustrasti s úmrtím Vašeho otce. Je mi líto, že se Vám už tak těžká situace ještě komplikuje. A právem se můžete cítit opomenutá.

Píšete, že lékař nepřivolal policii, aby se pokusila vyhledat blízké a předat jim oznámení o úmrtí. Zmiňujete také, že obec si neprověřila, zda toto proběhlo. Je pravda, že podle výkladu Ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které má pohřebnictví ve své gesci, by se takto vždy postupovat mělo. Je možné, že došlo k nějakému zanedbání. Nicméně nejde o zákonnou úpravu a nejsou k dispozici nápravné prostředky. MMR pro případ, že vyhledání blízkých odmítne vykonat policie ČR, nabízí možnost oznámit toto na e-mail pohrebnictvi@mmr.cz. Pokud je pro Vás důležité nějaké kroky podniknout, můžete kontakt zkusit využít. Nijak to ale neovlivní Váš přístup k ostatkům Vašeho otce.

Obec vypravuje sociální pohřeb v případě, že jej do 96 hodin od úmrtí nezajistí nikdo jiný. Pokud se později objeví někdo z blízkých zemřelého a projeví zájem o urnu s ostatky, MMR obci ukládá urnu žadateli vydat pouze pokud uhradí náklady spojené s pohřbem. V tomto ohledu je tedy postup obce správný a jedná se o běžnou praxi. Náklady na pohřeb je možné hradit s pozůstalosti. Pokud dědické řízení stále probíhá, a pokud se rozhodnete náklady uhradit, je možné je v řízení uplatnit.

Rozumím tomu, že Vás zasáhlo, že jste se o úmrtí otce dozvěděla se zpožděním a že Vás mrzí, že jste neměla možnost rozhodnout o formě pohřbu. Nicméně takovou možnost byste měla pouze, pokud byste pohřeb sama vypravila a hradila. Podobu sociálního pohřbu není možné ovlivnit.

Přestože pohřeb již proběhl, můžete po zaplacení nákladů obci zařídit uložení urny podle svého přání, tedy jinak, než jak by to učinila obec. A můžete stále uspořádat nějakou formu rozloučení. A to i v případě, že se rozhodnete náklady na pohřeb nehradit a nebudete mít k dispozici ostatky Vašeho otce. I tak je možné se rozloučit například malým rituálem podle Vašich představ nebo vybudovat vzpomínkové místo. Lidé například sází stromy, posílají květiny po řece, umísťují kameny do krajiny. Nevím, co je pro Vás důležité, ale ráda bych Vás povzbudila, abyste udělala, co cítíte, že udělat potřebujete.

S pozdravem

Petra Černá

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Černá

Mgr. Petra Černá

poradenská pracovnice a vedoucí poradny, redaktorka internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz