O pacienta plně odkázaného na péči druhého není dobře postaráno. Na koho se obrátit?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 2. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně tatínka kamarádky.
Její tatínek je ležící pacient, který je ochrnutý a potřebuje péči 24hod denně, stará se o něj jeho družka, která s ním bydlí ve společné domácnosti a jetště další dvě jejich společné děti.
Jde o to že kamarádka si neví rady, jak pomoci tatínkovi. Jeho družka pobírá tatínkův příspěvěk na péči cca 20tis. ale družka se o něj i děti vůbec nestará, neuvaří jim, neustále je někde pryč, našla si jiného muže se kterém tráví čas a zanedbává děti i kamarádky otce. Když přijede hlášeně, je o otce postarané, oholený, přebalený atd, ale když přijede navštívit otce neohlášeně, družka není doma a otec leží v promočeném prostěradle až po záda, hladový a žíznivý. Stupňuje se to tak, že družka už nebývá doma ani přes noc. Takže tam otce nechává samotného. Otec má nádor na mozku, někdy vnímá, ale někdy asi ne, dává mu silné léky - tramal atd.. Prosím dokážete ji poradit jak je možné postupovat a pomoci otci? Do ústavu s péči to reálné není, protože kamarádky otec pracoval brigádně a nebo nepracoval, tudíž nemá nárok na důchod, ze kterého by se hradilo ubytování a strava v ústavu. Nemá nárok ani na invalidní důchod, protože si údajně platil jen základ zdravotního pojištění. A kamarádka bohužel není schopna dávat měsíčně 10tis. na ústav. Jediná možnost je nemocnice a později LDN. ale v nemocnici řekli, jak si ho jednou vezme domů, tak už bude problém ho dostat zpět do nemocnice, takže dokud nebude mít zhoršení stavu, nebo horečky, do nemocnice si ho nevezmou. Moc Vás prosím o radu jak pomoci kamarádce, na koho se může obratí,t aby mohl její tatínek důstojně odejít a jeho družka ho nevýužívala jen na peníze, které mu sebere a péči mu nezajistí a peníze využívá jen pro svoji potřebu..
Předem děkuji za pomoc
Andrea

Andrea
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete o otci kamarádky, který má závažné onkologické onemocnění, je ochrnutý a potřebuje celodenní péči. Tatínkova družka, která figuruje jako ošetřující osoba a stahuje si příspěvek na péči, se o něj a své dvě děti nestará. Často není doma ani v noci. Kamarádka nemá dostatek finančních prostředků, aby mohla zajistit péči v lůžkovém zařízení. Nemocný kromě příspěvku na péči nemá nárok na invalidní důchod. V nemocnici sdělili, že při převzetí pacienta domů bude návrat do nemocnice problém. Ptáte se, na koho se má kamarádka obrátit, aby mohl tatínek důstojně odejít a jeho družka nevyužívala peníze jen pro sebe.

Dobrý den, paní Andreo,

popisujete velice těžkou a smutnou situaci, do které se dostal tatínek Vaší kamarádky. Oceňuji, že se snažíte kamarádce pomoci.

Pečující osoba je povinna řádně pečovat. Kontrolu pečujících osob provádějí krajské pobočky Úřadu práce. Pracovníci kontrolují, zda je pomoc poskytována osobně tím, kdo byl uveden v žádosti o příspěvek. Dále je kontrolováno, zda způsob poskytované pomoci a její rozsah odpovídá stanovenému stupni závislosti.
Dle informací od pracovnice z úřadu práce je v takovém případě dobré napsat prohlášení, které by mělo být podepsáno tatínkem kamarádky, že pečující družka o něj řádně nepečuje. Pokud by se tatínek nemohl sám podepsat, bylo by nutné ustanovit opatrovníka. Úřad také může vyslat pracovníka na šetření v tomto případě i neohlášeně. Každopádně ve všech případech je dobré se na místní úřad ve věci obrátit, aby tuto situaci řešil.

Dále se zmiňujete, že rodina nemá dostatek finančních prostředků, aby mohla zajistit péči v lůžkovém zařízení. Nevím, jestli je tatínek Vaší kamarádky již pacientem v závěru života a mohl by využívat služby lůžkového hospice. O tom je dobré se pobavit s jeho ošetřujícím lékařem. Můžete také zkusit kontaktovat některý z lůžkových hospiců v okolí a zjistit informace o možnostech pro pacienta, který si nemůže dovolit platit plnou cenu za péči.
Informace o tom, že když je pacient v domácím prostředí, tak se již nemůže vrátit do péče nemocnice a případné LDN, není pravdivá. Při zhoršeném zdravotním stavu lze vždy přivolat rychlou záchrannou službu, která by s velkou pravděpodobností nemocného hospitalizovala. Poté se řeší následná péče – návrat domů, lůžkový hospic nebo LDN.

Zmiňujete v popisu situace i děti, o které není postaráno. V případě podezření na zanedbávání péče o děti, bych doporučila se obrátit na Oddělení sociálně právní ochrany dětí podle místa bydliště.

Ohledně možnosti následné péče o tatínka se Vaše kamarádka může obrátit na naši poradnu, kde můžeme podrobněji probrat danou situaci a hledat další možnosti.

Přeji Vaší kamarádce, aby se jí podařilo nelehkou situaci dobře vyřešit a najít důstojnou péči pro tatínka.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz