O datu úmrtí tatínka rozhoduje soud, byl vystaven předběžný úmrtní list. Kdy bude zahájeno dědické řízení?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 12. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, před než 3,5 měsíci mi zemřel tatínek, bohužel sám doma, proto koroner napsal pouze datum úmrtí odhadem. Měsíc po smrti (v polovině října) mi přišel "předběžný" úmrtní list s poznámkou, že až soud musí rozhodnout o datu, které bude platit. Stále se nikdo neozval, myslela jsem, že mají na toto také měsíční lhůtu. Nevím ani, na kterém soudě se o tom jedná, tak není ani kam zavolat a zeptat se. Podařilo se mi sice díky provizornímu úmrtnímu listu zrušit smlouvu na telefon, převést na sebe elektřinu a plyn v jeho bytě, aby se mohla dále platit, ale ráda bych věděla, zda na zahájení dědického řízení se musí čekat až do doby, než bude existovat "pravý" úmrtní list, nebo může začít i s tím provizorním? Zatím se nikdo neozval.. Děkuji za odpověď, Johana (ještě dodám, že se jedná o Prahu)

Johana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Váš tatínek zemřel před 3,5 měsíci doma sám, koroner proto napsal datum úmrtí odhadem a matrika po měsíci vystavila “předběžný” úmrtní list. O datu úmrtí musí rozhodnout soud. Ptáte se, zda je předběžný úmrtní list dostatečný pro zahájení dědického řízení.

Dobrý den,

jestliže Vás matriční úřad informoval o tom, že o datu smrti rozhodne soud, znamená to, že úřad podal příslušnému soudu podnět na zahájení řízení o datu smrti. Jestliže soud na základě podnětu shledá, že matriční úřad má provést další šetření k zjištění úmrtí, nemusí řízení automaticky zahájit. Jestliže jsou naplněny podmínky pro zahájení řízení, soud řízení usnesením zahájí a vyrozumí o něm účastníky. Vzhledem k tomu, že jste nejbližší příbuznou zemřelého, lze předpokládat, že budete účastníkem řízení, o čemž Vás soud vyrozumí.

Po zahájení řízení soud rovněž vydá vyhlášku, kterou vyzve osoby, jež mohou mít informace vedoucí k přesnějšímu určení data úmrtí, aby ve lhůtě 1 měsíce od uveřejnění vyhlášky podaly zprávu soudu. Po uplynutí lhůty 1 měsíce soud určí datum smrti. Je tedy pravda, že soud má měsíční lhůtu na rozhodnutí o datu smrti od vydání vyhlášky, zákon ovšem nestanoví, dokdy je soud povinen vyhlášku vydat.

K řízení o určení data smrti je příslušný soud, v jehož obvodu sídlí matriční úřad, který soudu podal podnět k zahájení řízení. To znamená, že věc projednává obvodní soud, v jehož obvodu došlo k úmrtí Vašeho tatínka.

Vzhledem k nejistému datu smrti se s největší pravděpodobností protáhne i zahájení dědického řízení, neboť podnět k jeho zahájení podává pozůstalostnímu soudu právě matriční úřad oznámením o úmrtí osoby. K zahájení dědického řízení je příslušný soud, v jehož obvodu měl zemřelý trvalý pobyt, můžete se tedy s dotazem obrátit i na něj. Vzhledem k tomu, že Váš tatínek zemřel doma, bude se pravděpodobně jednat o tentýž soud.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz