Maminka po operaci střeva trochu vnímá, ale nejde zcela probudit, dýchá s podporou. Jak může žít na umělé výživě?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 12. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, maminka 68 let, před 14ti dny prodělala vážné operace tenkého střeva. Díky ucpané tepně jí muselo být skoro celé vyoperováno. Nyní má konec u žaludku dočasně vyveden a druhý konec u tlustého střeva zaslepen. Lékaři se maminku pokoušejí probudit z umělého spánku, trošku vnímá, určitě nás poznává, očima říká ano/ne. Bohužel se jinak nehýbe a je i na podpoře dýchání. Ošetřující lékař nám tuto situaci vysvětluje tak, že zůstal příliš malý kousek tenkého střeva a výživa, kterou dostává nestačí svaly vyživovat. Dohledala jsem však, že lidé žijí na umělé výživě (bez fungujících střev), která je zaváděna přímo do krve. Proto mi tvrzení lékaře nedává smysl. Bohužel došlo v posledním půl roce k přehlédnutí několika symptomů ze strany lékařů, které mámu dovedly až do takto vážné život ohrožující situace. Ona to všechno dokázala přežít a dál s pomocí lékařů bojuje. Snažím se lékařům důvěřovat, ale mám strach, že opět pochybí. Neznáte tedy prosím problematiku umělé výživy se syndromem krátkého střeva? Dá se žít na umělé výživě takřka bez tenkého střeva?
Děkuji Petra Z.

Petra

Vaše maminka prodělala náročnou operaci, při které jí byla odebrána velká část tenkého střeva. Po operaci se nedaří maminku zcela probudit a vy se ptáte, jak a zda může člověk přežívat bez tenkého střeva.

Vážená Petro,

neznám pochopitelně žádné další podrobnosti, maminčin celkový stav před operací, možné další nemoci atd. Má odpověď bude tedy trochu obecnější. Píšete, že důvodem pro operaci bylo přerušení prokrvení střeva způsobené ucpáním cévy. Již to samo o sobě může naznačovat, že ani cévy jinde v organismu nejsou zcela v pořádku. Ateroskleróza, tedy kornatění tepen, sice může preferenčně postihnout jednu oblast mnohem tížeji, ale obvykle se vyskytuje i jinde. Kromě kornatění tepen je častou příčinou ucpání cévy vmetek krevní sraženiny ze srdce — opět to ale obvykle naznačuje nějaký zdravotní problém. Toto je důležité si uvědomit, obvykle se taková příhoda nestane zcela zdravému člověku. To znamená, že průběh, včetně pooperačního zotavování se, může být významně ovlivněn tím, jak “zdravý” je celý organismus. To, že se maminka nebudí z umělého spánku, jistě není způsobeno nedostatečnou výživou, ale může to být právě tím, že její organizmus je celkově oslaben a má malé rezervy ke zvládnutí těžkého onemocnění, kterým rozhodně nekróza (odúmrť) tenkého střeva je. Další průběh tedy bude mnohem více záviset na tom, jak tuto život ohrožující komplikaci zvládnou další orgánové soustavy — srdce, ledviny, mozek atd.

Pokud jde o výživu — je určitě možné přežívat velmi dlouho na umělé výživě podávané do centrálního žilního systému. Nikdy to není plnohodnotná strava a tento přístup pochopitelně přináší řadu komplikací — především infekčních a metabolických. Je to řešení, ale za cenu snížení kvality života a rizika rozvoje vedlejších nežádoucích efektů.

Jestliže si zcela nejste jista postupem lékařů, nechce si vše znovu podrobně vysvětlit. Můžete také požádat o konzilium dalšího lékaře, který přehodnotí maminčin zdravotní stav.

Přeji vám i vaší mamince hodně sil a odvahy.

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz