Má maminka pobírající důchod nárok i na vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 1. května 2019 zobrazit původní dotaz
Týká se to me maminky.nar.5.4.. 1959 která má duchod.zda má nárok na vdovsky důchod.psala i DO prahy nic žádná odpoved.obracím se na vas diky
miluse jencova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete nám, že maminka má důchod a ptáte se nás, zda má Vaše maminka nárok na důchod vdovský. Poslala jste nám i datum narození maminky.

Vážená paní Jencová,

nejsem si jistá, jaký důchod již Vaše maminka pobírá a pro vyhodnocení nároku mám málo informací. Každopádně pobírání starobního nebo invalidního důchodu nebrání nároku na důchod vdovský.
Vdova má nárok na vdovský důchod po manželovi, který byl poživatelem důchodu nebo ke dni smrti splnil podmínku potřebné doby pojištění pro vznik nároku na invalidní nebo starobní důchod (i předčasný starobní důchod) a nebo zemřel následkem pracovního úrazu. Vdovský důchod náleží po dobu 1 roku od smrti manžela. Při splnění podmínek může mít maminka nárok na vdovský důchod i po uplynutí jednoho roku.

Při nároku na výplatu starobního (nebo i invalidního) důchodu a vdovského důchodu dochází k souběhu dvou důchodů. Oba důchody by v takovém případě byly Vaší mamince vypláceny. Vyšší důchod by byl vyplácen v plné výši a z druhého důchodu by se vyplácela jedna polovina jeho procentní části (základní výměra u druhého, nižšího důchodu se pak nevyplácí).

Doporučuji Vám, abyste se s maminkou obrátily na Call centrum ČSSZ, kde se po sdělení rodného čísla maminky můžete bavit zcela konkrétně.

S přáním všeho dobrého

Sára Balabánová