Po CMP se o otce starala přítelkyně, její péči hradil z důchodu. Zpětně zjišťujete, že také pobírala příspěvek na péči. Je to legislativně správně?

Odpověď na dotaz ze dne 16. 10. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý deň, chcela som sa informovať ohľadom príspevku na péči, ktorý vyplácate v ČR. Môj otec žil 7 rokov u svojej priateľky v ČR, ktorá za starostlivosť o neho, keďže je po CMP si určila sumu 12000 českých korún mesačne. Určila si pravidla, že dvakrát do roka a každý druhý víkend bude otec u mňa, u dcéry na SR. Keď sme sa s ňou rozprávali o tom, že nech si vybaví príspevek na péči, tak nechcela, z dôvodu, že nej jej otec hradí starostlivosť zo svojho dôchodku. Veľakrát si ponechala jeho finančné prostriedky, ktoré mu zostali z dôchodku keď sme za ním neboli. Otca sme si zobrali teraz v septembri a prišla nám výzva z úradu práce. Zistili sme, že po celý čas poberala finančný príspevok na péči a pritom si od otca pýtala jeho dôchodok za starostlivosť. Chceme sa opýtať, či porušila legislatívu, alebo či je možné, aby poberala aj príspevok na péči a súbežne si vypýtala úhradu od otca. Ten o tom nevedel. Keďže je po CMP, má problém s komunikáciou, nehovorí, dokáže sa podpísať, ale dá sa aj oklamať, ako v tomto prípade. Za odpoveď vopred ďakujem.

Martina
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Martino,

o příspěvek na péči žádá ten, kdo péči potřebuje, tedy Váš tatínek. Ten také musel žádost podepsat a zároveň informovat úřad práce o poskytovateli péče, tedy uvést v žádosti, kdo o něj bude pečovat. Navíc se příspěvek vyplácí převodem na platební účet určený příjemcem (žadatelem o dávku) nebo poštovním poukazem na jeho jméno.

Tyto náležitosti správního řízení o dávce upřesňují, ke komu nakonec peníze za péči doputují. Jeho přítelkyně, pečující celodenně (24/7), tedy byla určena konečným příjemcem dávky (musela být uvedena v žádosti jako pečující a peníze musely doputovat na její číslo účtu).

Pochopitelně, tak jak uvádíte, mohlo dojít k tomu, že žádost mohla přítelkyně Vašemu otci předložit k podepsání a on v dobré víře podepsal. Nicméně, peníze nakonec čerpala na celodenní péči o Vašeho otce, k čemuž otec, její přítel, svým podpisem dal souhlas.

Pokud zároveň otcova přítelkyně vedla s Vaším otcem společnou domácnost (společnou domácností podle občanského zákoníku se rozumí podle ustálené judikatury soudů soužití dvou nebo více fyzických osob, které spolu žijí trvale a které společně uhrazují náklady na své potřeby), měla tak legitimní přístup k jeho finančním prostředkům (důchodu).

Z hlediska české legislativy (zákona o sociálních službách) nenacházím žádné pochybení přítelkyně otce, pokud péči o Vašeho otce plnila svědomitě a celodenně. Vzhledem k tomu, že spolu jako pár také vedli společnou domácnost, bylo na nich, jak se na této domácnosti oba podíleli. To, že s Vámi hrála hru „péče za 12 tisíc“ není jistě fér a můžete se tak právem cítit oklamaná.

Zdravím Vás.

Oldřich Hanibal

Dotaz zodpovídá

Oldřich Hanibal, DiS.

Oldřich Hanibal, DiS.

sociální pracovník, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz