Nejsem s otcem v kontaktu, po rozvodu se o nás nestaral, vše dával jiné rodině. Kdo je povinen mu zajistit pohřeb?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 1. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Mému otci bude letos 89 let. Od šesti let, kdy se s maminkou rozvedli se o nás nestaral. Pouze platil výživné na mě a mé dvě sestry a to se ještě s maminkou soudil, neboť to pro něj bylo moc peněz. Posledních asi 43 roků žil ve společné domácnosti s jednou paní. Ona před rokem zemřela a on s z jejího domu vystěhoval a bydlí v pečovatelském domě. Jeho družka má tři potomky v mém věku plus minus, já mám 64 let. Po celou dobu co s ní bydlel v jejím domě tam dával všechny výplaty, později důchod /byl vojákem z povolání/. Mě ani sestrám nikdy nic nekoupil a ani nedal, staral se pouze o novou rodinu. Dům po jeho družce prodali vloni její děti, ale on nedostal ani korunu. Jelikož o nás nejevil celý život zájem, nezajímalo ho jestli máme denně co jíst ke snídani, svačině, obědu, večeři, jestli chodíme do kroužků, nebo potřebujeme peníze na školu, či tábor, prostě nezájem a já k němu dokonce posledních 15 let nejezdil z důvodu jeho přístupu ke mě. Jedná se mi o to. Jelikož je již stár, může přijít doba kdy zemře. Kdo je v tomto případě povinen otcovi zajistit pohřeb? Jestli si šetří nevím, jestli má nějaké peníze nevím, vím jen to, že vše co měl, shrábla rodina jeho družky. Dokonce mě nedávno po asi 17ti letech kontaktovali telefonicky potomci jeho družky s tím, že táta strašně pije, že nevědí co s ním, že za ním minimálně třikrát v týdnu do pečovateláku jezdí a vždy je pod parou. Nechtěli po mě vlastně zatím nic, pouze mě informovali, protože na moje dvě sestry telefonní číslo nemají. Nevím tedy jak vše dopadne. Pokud by se o nás otec staral, nebo se s námi aspoň pravidelně stýkal, tak bych o vystrojení pohřbu nepochyboval. Pokud ale vše dával do jiné rodiny, pak se zdráhám cokoli financovat. Děkuji vám za případnou odpověď a jsem s pozdravem. Trávníček Miloslav

Trávníček Miloslav
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Popisujete svůj vztah s otcem, který se ve vašem dětství po rozvodu s Vaší matkou o Vás přestal starat a nejste jestli tomu dobře rozumím posledních 15 let v kontaktu. Vzhledem k věku otce přemýšlíte, co nastane, až zemře, kdo zajistí jeho pohřeb. Píšete, že pokud by se o Vás otec staral, považoval byste za samozřejmé to zařídit, ale vzhledem k okolnostem se zdráháte cokoli financovat. Ptáte se, kdo je povinen zajistit pohřeb.

Dobrý den, pane Trávníčku,

oceňuji, že se snažíte situaci dopředu promyslet. Obecně je to tak, že v případě úmrtí jsou kontaktováni příbuzní zesnulého. Od úmrtí běží lhůta 96 hodin (tedy 4 dny) pro sjednání pohřbu. Pokud nikdo z příbuzných pohřeb neobjedná, přechází povinnost zajistit pohřeb na obec, ve které k úmrtí došlo. Ta pak zajistí pohřbení způsobem v daném místě obvyklým, což často bývá kremace bez obřadu a následně uložení na veřejném pohřebišti. Náklady na pohřeb se pak stávají součástí dědického řízení, takže pokud jsou nějací dědicové, kteří dědictví přijmou, dědí kromě majetku i tuto pohledávku.

V zařízeních sociálních služeb bývá pravidlem, že pracovníci mají kontakt na nejbližší příbuzné, kteří jsou kontaktováni, pokud se s jejich blízkým něco děje. Při úmrtí tedy bude pravděpodobně osloven tento člověk jako první. Píšete, že děti tátovy zemřelé družky za ním dochází, byli jste i v kontaktu. Napadá mě, jestli by bylo možné s nimi otázku tátova pohřbu otevřít? Možná se ukáže, že jsou připraveni se o to postarat, nebo že otec si peníze naspořil. Nevím také, jestli jste se o tom bavil se sestrami. Kdyby se povedlo dohodnout se takto předem, mohlo by to být úlevné, že by každý z Vás věděl s čím počítat.

Zdraví

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz