Navštěvuji kamarádku, která má rakovinu v terminálním stádiu. Některé naše názory liší. Jak ji podporovat?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 8. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
dostala jsem se do situace, kdy navštěvuji kamarádku, která byla z nemocnice před dvěma měsíci propuštěna do domácí péče, podle jejího výkladu v terminálním stádiu rakoviny vaječníků a byla jí doporučena paliativní léčba, případně (domácí) hospic. Velmi stojí o mou přítomnost a já ji ráda navštěvuji. Říká mi, že ze mě cítí Boží přítomnost... (Jsem praktikující věřící) Naše setkání se odvíjí obvykle v tom duchu, že ji celou dobu držím za ruku, občas ji pohladím / obejmu, protože se při hovorech, které většinou vede ona, dostává do úzkostných stavů, které ji rozpláčou a potřebuje obejmout. Nechce zemřít, bojí se smrti. Je ve fázi "proč zrovna já", zlobí se na lékaře, že ukončili léčbu a intenzivně vyhledává a využívá služeb různých léčitelů a alternativních způsobů léčby. Potřebovala bych poradit, jak s ní vést hovor. Nebaví se svou maminkou, která ji po propuštění z nemocnice zřejmě dost nevybíravě vyčetla, že místo konzervativní léčby se uchylovala k přírodním produktům, a že si těžké stádium nemoci přivodila sama. Ani já s alternativní léčbou nesouhlasím, a tak je teď i pro mě obtížné ji v tomto postupu podporovat, či utvrzovat. Ale spíše volím slova typu "vše, co Ti uleví je v pořádku". Na předposlední návštěvě mi přišla v zoufalém stavu. Jen ležela, má vývod močového měchýře a stomii, vůbec nechodila. Váží 40 kg. Svou konečnost odmítá a věří, že by se mohla vyléčit. "Slibuje", že když se uzdraví bude dělat všechno jinak. Myslím, že i "smlouvá" s Bohem, prosí o záchranu... Ač je pokřtěná, je nepraktikující. Užívá různé bylinky, tinktury a výplachy a musím uznat, že při poslední návštěvě vypadala výrazně lépe. Dokonce i vstala z postele a vařily jsme spolu právě jakýsi čaj.
Je pravdou, že teď po užívání bylinek pookřála, ale dle lékařských závěrů je její prognóza nezvratná. Rakovina se rozšířila do páteře, a proti bolestem užívá léky.
Přemýšlím nad tím, že by měla možná více věnovat energii do usmíření s maminkou, či bratrem, se kterým se několik let nevídá.
Jak jí mám podporovat? Nechtěla bych nic pokazit. Ve smyslu léčby a přístupu k rodinným vztahům, se naše postoje liší. Ale taky si myslím, že teď není vhodný čas jí nastavovat zrcadlo...
Děkuji za případnou odpověď.

Gabriela K.

Navštěvujete kamarádku, která má rakovinu vaječníků v terminálním stádiu. Umíte jí být být nablízku, naslouchat jejím myšlenkám a obavám, být s ní, když pláče. Jste jí oporou ve víře v Boha. Vnímáte, že se bojí smrti, že doufá v uzdravení, ačkoliv dle lékařů je prognóza nezvratná. Nemluví se svojí maminkou, která jí vyčetla, že si pokročilý stav nemoci zavinila upřednostněním alternativní léčby před léčbou konzervativní. Sama s alternativní léčbou nesouhlasíte a zároveň se snažíte hledat slova podpory i v tomto tématu. Napadá Vás, že by kamarádka měla věnovat více energie do usmíření se s maminkou a bratrem. Ptáte se, jak kamarádku podporovat, i když se v některých ohledech Vaše názory liší.

Dobrý den, paní Gabrielo,

ve Vašem dotazu čtu spoustu toho, co pro kamarádku děláte. Umíte jí být nablízku v pravděpodobně nejnáročnějším období jejího života. Umíte jí naslouchat, vytvořit bezpečnou atmosféru, ve které kamarádka může přemýšlet nahlas. Umíte s ní být, když pláče. Jste jí oporou v otázkách víry a duchovna, kterou potřebuje. To, co pro ni děláte je nesmírně cenné, a troufám si říct, že i vzácné. Kamarádka díky Vám na ty nelehké otázky není sama. A to znamená velmi mnoho.

Je přirozené a pochopitelné, že na některé věci máte jiný názor a že pak si nejste jista, co říct. Píšete, že je pro Vás obtížné, ačkoliv s alternativní léčbou nesouhlasíte, kamarádku v tomto postupu podporovat či utvrzovat. Přemýšlím, jestli je skutečně nutné ji v alternativní léčbě podporovat, utvrzovat? Jestli byste v tom nešla sama proti sobě. A tak si kladu jinou otázku – co v tomto tématu můžete, abyste mohla být kamarádce nablízku a současně sama se sebou v souladu?

Možná víc než to, jestli kamarádky volby schvalujete nebo ne, může být v takových rozhovorech důležité vyjádření porozumění a zájmu, Vaše vlídná přítomnost. Ptát se jí a následně vyjádřit pochopení pro pohnutky, které jí k rozhodnutím vedly a pro emoce, které prožívala a prožívá, spíše než hodnotit rozhodnutí samotné. Představuji si, že z určitého úhlu pohledu lze například vyjádřit pochopení naději, kterou si pro sebe kamarádka možná potřebovala udržet i po ukončení léčby, ale nemusí to nutně znamenat, že tím schvalujete léčitele. Můžete jí vyjádřit pochopení pro emoce, i když byste si pro ni přála jiná rozhodnutí. Hodnotit rozhodnutí zpětně může být i poměrně ošemetné – obecně v době, kdy se rozhodujeme nevíme, co bude v budoucnu následovat. Rozhodujeme se na základě informací, které v té době máme, jak za daných okolností nejlíp umíme. Co při zpětném pohledu může vypadat jasně, v době rozhodování tak jasné být nemusí.

Rozumím i tomu, že na alternativní léčbu se kamarádky se Vám může těžko koukat. Je to něco, co si kamarádka volí, ale zároveň jsou to postupy s doposud neprokázanou účinností, které někdy mohou stát hodně peněz i fyzických sil. S kamarádkou můžete zkusit hledat, co z alternativ pomáhá a nepřitěžuje v souladu s Vaším postojem „vše, co uleví, je v pořádku“. S vědomím toho, že je to její rozhodnutí.

Je také pochopitelné, že byste si pro kamarádku přála, aby si urovnala vztah s maminkou a bratrem. Tím spíš, že čas kamarádky je omezený. Když Vám to přichází na mysl, můžete zkusit toto téma s kamarádkou otevřít. Můžete se jí na blízké ptát, můžete jí nabídnout svůj pohled, že Vám usmíření v blízkých vztazích připadá důležité, nebo vyjádřit starost, kterou o ni v tomto ohledu máte. Zároveň však bude záležet na ní, zdali to bude v danou chvíli téma, kterým se bude chtít zabývat.

Vnímám, že Vám na kamarádce hodně záleží a rozumím Vaší obavě, abyste něco nepokazila. Z toho, co píšete, mi připadá, že největším darem a pomocí, kterou teď kamarádce poskytujete je opravdu to, že jí upřímně nasloucháte a jste jí nablízku. Věřím, když se nadále necháte vést tím, co kamarádka v danou chvíli potřebuje a půjdete s ní její cestou, tak je to pro ni ta největší pomoc. Je moc dobře, že Vás kamarádka má.

Zároveň si říkám, že podporovat kamarádku v závěru života může být náročné i pro Vás. Tak bych Vás chtěla podpořit, abyste čas strávený u kamarádky vyvažovala i aktivitami, které Vám dělají dobře a při kterých můžete načerpat síly. A pokud byste potřebovala mluvit o tom, jaké to pro Vás je, tak abyste si pro to našla dobrý prostor.

Zdravím Vás a přeji hodně sil

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz