Nárok na úhrady újmy na zdraví jsem po dědickém řízení nárokoval zaměstnavateli zemřelé. Ten ale nárok zamítl. Je to oprávněný postup?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 6. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

chtěl bych Vám položit dotaz týkající se přechodu práva v dědickém řízení na náhradu nemajetkové újmy smrtí poškozeného.

Poškozená utrpěla újmu na zdraví pochybením pracovníka obchodu. Byl sepsán protokol o zavinění újmy. Poškozená zemřela, smrt nesouvisela se zraněním. V den smrti byla stále v léčení z následků zranění. Dědické řízení již bylo uzavřeno.
Nárok na náhradu újmy na zdraví za zranění jsem po dědickém řízení nárokoval společnosti, která zaměstnává pracovníka, který zapříčinil zranění, jako závětní dědic.

Společnost nárok zamítla s odůvodněním podle ustanovení § 2009 odst. 2 občanského zákoníku a § 1475 odst. 2 občanského zákoníku, neboť právo nebylo uznáno jako dluh ani uplatněno u orgánu veřejné moci.

Mohu se zeptat zda je postup oprávněný? Dohledal jsem např. rozsudek Nejvyššího soudu v usnesení ve věci spis. zn. 30 Cdo 89/2015 ze dne 18. dubna 2017, kde nárok na náhradu nemajetkové újmy v penězích úmrtím nezanikl. Je rozhodujícím v tomto případě, že nárok byl uplatněn u soudu a tím přešel nárok na dědice? Nebo stačí pouze uplatnění nároku na náhradu nemajetkové újmy v den vzniku úrazu poškozené a podepsání protokolu o úrazu a tím byl nárok na náhradu nemajetkové újmy uznán?

Velice Vám děkuji za jakoukoliv odpověď.

S pozdravem

K.

K.

Popisujete situaci, kdy poškozená utrpěla újmu na zdraví pochybením pracovníka obchodu. Následně paní zemřela, smrt ale se zraněním nesouvisela. Nárok na úhrady újmy na zdraví jste po dědickém řízení nárokoval zaměstnavateli zemřelé. Ten ale nárok zamítl. Zajímá Vás, jestli je takový postup oprávněný.

Dobrý den,

bez znalosti obsahu protokolu sepsaného se zaměstnavatelem bohužel nejsem schopna na Vaši otázku odpovědět. Domnívám se, že protokol, je-li sepsán ve standardní formě, nesplňuje náležitosti uznání dluhu. Sepsání protokolu o pracovním úraze je povinností zaměstnavatele dle zákoníku práce a za standardních okolností nevypovídá nic o povinnosti zaměstnavatele k náhradě újmy. Uznání dluhu dle občanského zákoníku předpokládá uznání dluhu co do důvodu a výše.

Pokud chcete mít jistotu, že zaměstnavatele přechod nároku na Vás jako na dědice odmítl oprávněně, doporučovala bych situaci zkonzultovat s advokátem. Při podrobnější znalosti situace bude schopen říci konkrétnější stanovisko.

S pozdravem

JUDr. Barbora Steinlauf, Ph.D.

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz