Nádor tlustého střeva - je vhodná chemoterapie?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 1. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer.Minulý týden diagnostikovali me babicce rakovinu tlusteho streva. Babicka mela silne kreče v brise,tak zasla k lekari a uz to slo velmi rychle,odvoz do nemocnice,ct vyšetření,vyšetření sondou(nador zhoubný velký 8cm),operace.... Vývod na stolici prý bude mít uz trvale. Prosim,mohli by jste mi odpovedet zda je v 78ti letech nutná a vlastne vhodná chemoterapie? V rodine zkusenost uz s chemo mame a zkoncila smrti,misto pomoci,tak mam obavy.... Rada bych aby babicka dozila dustojne,ne s neprijemnými vedlejsimi ucinky chemoterapie.... dekuji za odpoved Monika

monika

Vaše babička má nově zjištěný nádor tlustého střeva, půjde na operaci a měla by být dále léčena chemoterapií. Ptáte se nás, zda je pro ni chemoterapie vhodná.

Milá Moniko,

bohužel na Vaši otázku nejsem schopna odpovědět. Jednak nejsem onkolog a jednak Vaši babičku neznám. Rozhodně je ale velmi důležité, že takovou otázku řešíte. Chemoterapie je základní metodou léčby nádorových onemocnění, ale není samospásná, má své vedlejší účinky a u některých nemocných může zhoršit kvalitu života, aniž významněji přispěje k jeho prodloužení. Určitě bych Vás podpořila v tom, abyste tuto otázku probrala společně s babičkou a jejím onkologem. Je dobře si již na počátku léčby jasně říci, co tato léčba nemocnému přinese, jaký je její cíl. Některou chemoterapii nemocní dostávají s cílem nádor zcela vyléčit, jindy zastavit jeho postup na nějakou dobu, a jindy zase proto, aby nádor působil co nejmenší obtíže. Bohužel se může i stát, že chemoterapii dostane pacient proto, že mu lékař nechce brát “naději”. A pak pochopitelně existují situace, kdy nemocný chemoterapii snáší opravdu špatně, má závažné komplikace a v jejich důsledku může i zemřít. Je tedy potřeba zvážit možný přínos proti možným rizikům u konkrétního nemocného. Jedině tak lze — pochopitelně stále s velkou mírou nejistoty — získat jasnější obraz.

Z toho málo, co o léčbě nádoru tlustého střeva vím, bych spíše soudila, že chemoterapie bude zcela na místě. Možná nebude cílena na vyléčení, ale na prodloužení života, a pokud vím, u nádoru tlustého střeva je takový cíl dosažitelný s dobrou kvalitou života. Jen by bylo dobře vědět, co všechno pro babičku bude znamenat — například opakované pobyty v nemocnici, opakované ambulantní kontroly. Jaké vedlejší projevy se mohou vyskytnou a co s nimi lze dělat. Pochopitelně také záleží na celkovém zdravotním stavu babičky, jejím biologickém věku, přidružených chorobách ale také na životním postoji, přáních a hodnotách. Bylo by dobré, abyste s babičkou probrala její pohled na celou situaci, aby si měla možnost ujasnit, co je pro ni důležité a co méně, a pak společně položit ošetřujícímu onkologovi otázky, které jsou pro babičku i Vás důležité k vědomému rozhodnutí o přijetí či odmítnutí léčby. Onkolog může třeba navrhnout také jiný postup než chemoterapii. Může Vám ukázat statistický pohled — tedy jakousi širší perspektivu.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz