Na zesnulého tatínka manželčiny tety jsou stále psány pozemky. Jak postupovat ohledně vyřízení pozůstalosti?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 2. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.
Chtěl bych vás tímto požádat o radu.
Manželčina teta mi dala soupis pozemku co vlastnil její zemřelý tatínek.,který zemřel před 30 lety.Ale teta měla ještě 10 sourozenců, poslední roky žil u mé maminky doma,kde také umřel ale pozemky jsou v jiném kraji..Někteří sourozenci ještě žijí.Pozemky jsou furt psané na jeho jméno.A nám teď chodí dopisy na jeho jméno od firem na odkup těchto pozemků.Je možné aby pozůstalost vyřídila manželka jako jeho vnučka.Nebo musí mít písemny souhlas zbytku sourozenců.Jak dále postupovat.Dekuji Rychecký

Rychecký Vladimír

Dobrý den,

pokud existují pozemky, které vlastnil zemřelý tatínek tety a které nebyly předmětem dědického řízení po jeho smrti, je třeba, aby byla tato část pozůstalosti dodatečně projednána v rámci dědického řízení a aby soud rozhodl, kdo se stane dědicem pozemků. Na základě tohoto rozhodnutí pak musí dojít ke změně vlastníka v katastru nemovitostí. Do doby rozhodnutí, kdo je dědicem těchto pozemků, není možné s pozemky disponovat, tj. nelze rozhodnout o jejich prodeji apod.

Pokud pozemky byly v původním dědickém řízení projednány, bylo rozhodnuto o tom, kdo se stává dědicem a komu jako dědický podíl připadly, pak je třeba jen podat návrh na změnu vlastníka v katastru nemovitostí. O dispozici s pozemky pak může rozhodovat ten dědic, který pozemky dle rozhodnutí soudu nabyl, příp. ti dědici, kteří pozemky nabyli společně do podílového spoluvlastnictví.

Další konkrétní kroky doporučuji konzultovat s advokátem. Po bližším seznámení s Vaší situací bude lépe schopen doporučit nejvhodnější postup.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz