Na koho se obrátit o pomoc s převozem umírajícího příbuzného?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 4. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
nevím kde mám začít s vyřizováním převozu umírajícího bratrance, který sám nemůže mluvit po ,,trachetonomii,, nevím jak se to přesně píše. Shodou okolností které jsou komplikované pro vysvětlování je hospitalizován na onkologi v Českých Budějovicích, kde má poslední trvalé bydliště, na kterém se ale 12 let nezdržoval protože pracoval ve Španělsku. Všechny přátele i družku má v Liberci. Z Č.B. ho propustí pouze za předpokladu, že ho přepošlou konkrétnímu lékaři. Mně se ale nedaří přes telefon najít ochotného internistu a ORL lékaře. Tyto 2 obory jsou podmínkou lékařky v nemocnici Č.B. Nemohli byste mi poradit jak se dá v tomto případě postupovat? Děkuji N.Hrnčířová Praha

hrnčířová

Píšete, že chcete zorganizovat převoz Vašeho umírajícího příbuzného, který má zhoršenou možnost komunikace po operaci hrtanu (má tracheostomii), ale nevíte, kam a na koho se obrátit.

Vážená paní Hrnčířová,

bohužel z Vašeho dotazu mi není jasné, kam byste chtěla nemocného převézt — zda k přátelům a družce do Liberce, nebo do Prahy, do jiné nemocnice nebo domů? Také není jasné, jaká je jeho prognóza — pokud byla ukončena onkologická léčba, pak by spíše připadala v úvahu hospicová lůžka nebo domácí péče s pomocí agentur, které takovou péči usnadňují. Pokud léčba nebyla ještě ukončena, pak by měl případný převoz zajišťovat spíše jeho současný ošetřující lékař, i když ne vždy jsou lékaři k tomu ochotni. Dříve platila hospitalizace podle místa bydliště. V dnešní době většina nemocnic přijímá nemocné na základě jejich rozhodnutí, ale také to neplatí vždy a můžete se setkat s odmítnutím. 

Určitě by bylo vhodné znát názor a přání Vašeho bratrance — i když nemůže mluvit, jistě se dá najít způsob, jak s ním komunikovat (psaní, gestikulace atd.). Zná-li svůj zdravotní stav a vyhlídky do budoucna, jistě bude schopen dát Vám vědět, jaké je jeho přání. I toto by měli lékaři respektovat a případně mu umožnit přesun do jiného lůžkového zařízení, které bude v dosahu jeho nejbližší rodiny. V takovém případě by jistě bylo nejvhodnější, aby sami lékaři jeho přesun vyřídili — snáze si předají odborné informace o zdravotním stavu nemocného.

Pokud byste se chtěla poradit, nabízím Vám kontakt na poradnu Cesty domů, kde Vám sociální pracovnice mohou s řešením Vašeho problému pomoci.

Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz