Na doporučení lékaře jsme souhlasili s odpojením otce od plicní ventilace. Nevzali jsme mu šanci na život?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 3. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou ohledně úmrtí otce. Otec byl měsíc na plicní ventilaci z důvodu covidového oboustranného zápalu plic, jeho stav se bohužel nezlepsoval, kyslík dostával na 100%, po měsíci nám bylo naznačeno, že už pro něho nemohou nic udělat. Poslední den mu začaly selhavat ledviny. Do nemocnice nás zavolali, abychom se přijeli rozloučit. Doktor nám vše vysvětlil a naznačil nám, že v podstatě umírá. Nabídl nám, že pro něj navrhuje v podstatě tzv. paliativní péči, kdy bude dýchat sám za sebe a odejde s námi. My s bratrem souhlasili, nechtěli jsme, aby se dal trápil, i když byl v umělém spánku. Jenže teď si to vyčítám, nemohu se s tím srovnat, co když měl ještě nějakou šanci a já mu ji vzala. Myslíte, že by nám to doktor nenabidl, kdyby měl otec šanci? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Veronika Hurychova

Veronika

Váš tatínek zemřel na onemocnění plic způsobené virem COVID-19. Měsíc byl napojen na umělou plicní ventilaci a dostával 100% kyslík. Po této době lékař navrhl paliativní postup s ukončením přístrojové podpory. Máte obavy, zda jste mu svým souhlasem nevzala šanci na přežití.

Vážená Veroniko,

je jasné, že takové rozhodnutí s sebou nese pocit velké odpovědnosti za život a zdraví druhého člověka, navíc tak blízkého. Pocit, že jsem mohla zabránit úmrtí může být opravdu zahlcující. Rozhodně jde o velmi statečný krok. V tomto případě můžete zcela důvěřovat doporučení lékaře. Po měsíci umělé plicní ventilace na 100% kyslíku není reálné, že by se tatínek mohl uzdravit a žít život jako před onemocněním. Pro lékaře také není takové rozhodnutí jednoduché a proto nikdy nejde o rozhodnutí jednostranné. Takové situace jsou hodnoceny celým ošetřujícím týmem — lékaři i sestrami specialistkami a často se účastní i další nezdravotničtí kolegové jako třeba rehabilitační pracovníci a podobně. Kdyby i jen jeden člen týmu měl pochybnosti, pacientovi taková léčba nebude odepřena.

Přijmout úmrtí blízkého je těžké vždy, v situaci, kterou popisujete o to více. Váš souhlas ale rozhodně nevzal tatínkovi šanci na vyléčení, naopak umožnil klidné úmrtí bez dalších invazivních postupů, které v takové situaci jako u vašeho tatínka s sebou nesou velkou míru utrpení.

Snad vám má odpověď trochu ulehčí. Možná by mohla pomoci i odborná pomoc poradce pro pozůstalé. Věřte, že i prosté převyprávění celého příběhu může přinést velkou úlevu.

S pozdravem,

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz