Musíme se dostavit na předvolání ohledně pozůstalosti? Je možné to vyřešit písemně?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 1. 2021 zobrazit původní dotaz

Otec me nezletile dcery zemrel, dcera je soudem sverena do me vyhradni pece, jiz jsme spolu nezili. Prislo nam predvolani ohledne pozustalosti. Nic o nem nevime, nemame co bychom notari dolozili, musime se presto dostavit? Pohreb byl socialni, nehodlam nic platit, naopak dluzil dceri vyzivne. Zesnuly ma rodice a bratra. Lze vse vyridit písemně?

Michaela

Dobrý den,

obávám se, že to takto jednoduše nepůjde, resp. bude záležet na tom, jaký majetek nebo dluhy po sobě zemřelý otec zanechal. Pokud nezanechal žádný majetek nebo zanechal jen majetek nepatrné hodnoty, soud dědické řízení zastaví a nic dalšího nebude třeba řešit. Pokud ale nějaký hodnotnější majetek zanechal a soud bude chtít pozůstalost projednat, bude třeba se dědického řízení účastnit.

Předpokládám, že dědicem nebudete Vy, pokud jste v době smrti nebyli manželé, ale bude dědit dcera jako dědic první dědické třídy. Teoreticky, pokud zemřelý otec neměl jiné děti, bude dcera jediným dědicem. Pak bude třeba v rámci dědického řízení řešit, zda dcera dědictví přijme, nebo zda jej odmítne. Vzhledem k tomu, že je dcera nezletilá, budete za ni v dědickém řízení jednat Vy. Navíc bude třeba, aby Vaše jednání za dceru bylo schváleno opatrovnickým soudem. Za těchto okolností tedy nelze předpokládat, že by bylo možné vše vyřídit jen písemně.

Pokud Vám přišlo předvolání na jednání u notáře, doporučuji zkusit zjistit více informací od notáře. Je možné, že se ukáže, že otec zanechal nějaký majetek a že by dcera mohla dědit. Pokud nebudete chtít věc řešit sama, obraťte se na advokáta. Poradí Vám, jaké máte možnosti, jak nejlépe postupovat apod.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz