Musím mít trvalé bydliště jako babička, aby se mi péče o ni započítávala do důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 5. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
Již dva roky se starám střídavě se svým otcem o babičku. Nyní, kdy se její zdravotní stav rapidně zhoršil a mému otci docházejí síly, jsem se rozhodl odejít z práce a na plno se o ní starat. Chtěl bych si péči přepsat na sebe, aby se mi to aspoň započítávalo do důchodu. Někde jsem ovšem četl, že jelikož jsem vnuk (nepřímý příbuzný), tak bych musel mít trvalé bydliště napsané u osoby, o kterou pečuji. Chtěl bych se vás tedy zeptat jak to nyní je. Předem Vám děkuji za odpověď.
Přeji hezký den

Tomáš Vojtek

Tomáš Vojtek
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Již dva roky se spolu s otcem staráte o babičku. Nyní jste se kvůli tomu, že se zdravotní stav babičky zhoršil a Vašemu otci ubývají síly, rozhodl opustit zaměstnání a stát se hlavním pečujícím Vaší babičky. Ptáte se, zda jako vnuk musíte mít stejné trvalé bydliště jako babička, abyste mohl oficiálně pečovat a aby Vám doba péče byla započítána jako náhradní doba pro účely důchodového pojištění.

Dobrý den, pane Vojtku,

pro účely příspěvku na péči jako rodinný příslušník (tzv. osoba blízká) nemusíte mít stejné trvalé bydliště jako Vaše babička, o kterou se budete starat. Zákon ani neukládá povinnost např. opustit zaměstnání. Důležité je, abyste péči zajišťoval v potřebném rozsahu.

Pečujete-li o člověka s II. a vyšším stupněm závislosti a nejste-li zaměstnán, je Vám doba péče započítávána pro důchodové účely jako náhradní doba. Nevzniká povinnost hradit sociální pojištění a zdravotní (nikoli nemocenské) pojištění za vás hradí stát, pokud nahlásíte, že jste odešel ze zaměstnání, a zařídíte-li si na úřadu práce, který vyřizoval příspěvek na péči, potvrzení o péči. Potvrzení je třeba doručit na Vaši zdravotní pojišťovnu a příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.

Variantou, jak pečovat a nemuset opustit zaměstnání, je takzvané dlouhodobé ošetřovné, dávka z oblasti nemocenského pojištění, díky které můžete pečovat o blízkého po dobu max. 3 měsíců a pobírat ošetřovné ve výši 60 % z platu. Dokument o potřebě ošetřování vystavuje lékař nemocného (např. ošetřující lékař v nemocnici či praktický lékař nemocného). Jako vnuk jste podle občanského zákoníku příbuzný v přímé linii, a není tedy podmínkou stejné trvalé bydliště nemocného i pečujícího. Tyto informace si můžete ověřit na stránkách České správy sociálního zabezpečení.

Přeji Vám mnoho sil.

S úctou za poradnu

Ester Miffková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Ester Miffková

Mgr. Ester Miffková

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz