Můře lékař odmítnout podat lék nemocnému?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 5. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,můj muž je již po čtvrté operaci glioblastomu,v loni mi ochrnul a tak jsme dostali Temodal 100mg velice nám pomohl celkem šest dávek,neměli jsme žádné problémy i jatra a ostatní testy byli dobré,ted v lednu jsme měli další operaci a už mu na onkologii nechtějí Temodal dát bylo mi řečeno že nelze již indikovat a mám ho nechat zemřít,prosím je možné aby lékař odmítl dát lék? Vím že lze indikovat opakovaně.Děkuji

Maňáková

Ptáte se, zda lékař může odmítnout podat lék nemocnému – konkrétně, zda může lékař odmítnout pokračovat v chemoterapii. Váš manžel má glioblastom, byl opakovaně operován a dostával Temodal. Po poslední operaci v lednu již lékaři nechtějí v léčbě Temodalem pokračovat a řekli Vám, že máte manžela nechat zemřít.

Vážená paní Maňáková,

Temodal je lék, který se používá v léčbě nádorových onemocnění a patří do velké skupiny protinádorových léků (chemoterapie). Je to lék, jehož podávání patří do rukou úzké skupiny specialistů, neboť může mít závažné nežádoucí účinky a to jak akutní (např. zvracení, průjmy, poruchu krvetvorby), tak chronické (dlouhodobé – sem patří například výskyt druhotných nádorových onemocnění, u Temodalu třeba leukémie). Během léčby je nutné velmi pečlivě sledovat stav nemocného, opakovaně provádět krevní odběry a kontrolovat možný výskyt nežádoucích toxických účinků. Jak akutní, tak chronické nežádoucí účinky léků představují určitou hranici léčby. Temodal se obvykle užívá v 6-ti cyklech a pak je léčba ukončena právě proto, aby se předešlo výskytu dlouhodobých následků. Je třeba pečlivě zvažovat, kdy léčba přináší nemocnému prospěch a kdy ho začíná ohrožovat. Léčbu může lékař ukončit i dříve než po dokončení 6-ti cyklů a to třeba proto, že léčba nezabírá tak, aby bylo možno říci, že prospěch převažuje nad možnými nežádoucími následky.

Z Vašeho dotazu mám však spíše dojem, že hlavním problémem není to, že lékaři nechtějí pokračovat v léčbě, o které se domníváte, že manželovi velmi pomohla, ale spíše to, že Vašemu manželovi a Vám nebyla dostatečně vysvětlena celá situace. Z toho mála, co píšete, se mohu domnívat, že nádor je bohužel pokročilý, že naděje na vyléčení nebo zastavení nemoci a zmírnění jejích projevů pomocí chemoterapie je malá a že možná nastal čas zahájit paliativní léčbu —  to znamená léčbu příznaků, které nemoc způsobuje, a nikoliv léčbu nemoci samé, neboť to již není v moci lékařů. Nepíšete, jak se v současné situaci cítí Váš manžel; co všechno o své nemoci ví, jak vidí další možnosti léčby, co si přeje. Bylo by dobře v klidu společně s manželem a ošetřujícm lékařem probrat současnou zdravotní situaci, nechat si podrobně vysvětlit, proč byla léčba zastavena a jak bude další péče vypadat. Neváhejte se lékaře ptát, on nejlépe ví, proč léčbu Temodalem zastavil.

Vážená paní Maňáková, přeji Vám i Vašemu manželovi mnoho sil, naděje a odvahy do budoucna.

S úctou

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz