Materiální a finanční pomoc při péči o nemohoucí babičku

Odpověď na dotaz ze dne 26. 10. 2014 zobrazit původní dotaz

Pěkný den, pečuji o svou 91 letou babičku, která za poslední rok hodně sešla, projevila se u ní stařecká demence, jde do plenek, prostě je odkázaná na pomoc druhého z 90 %. Pobírá příspěvek na péči 8000 Kč, které mě dává, dokupuji plenky a vše co potřebuje. V červenci jsem si žádala o zvýšení a v půli srpna u nás byla sociální pracovnice, do dneška ještě nepřišlo žádné vyjádření, tak by mě zajímalo jakou mají lhůtu na vyřízení? Před týdnem amputovali babičce nohu, ještě je v nemocnici, ale vše se dobře hojí, tak nám ji brzo pustí domů, do teďka zůstala ve svém domečku, který máme přes zahradu, ale po amputaci si ji vezmeme už domů, bude potřebovat 24 hodinový dohled. Do teďka spala na své posteli, ráno jsem ji posadila, umyla, nechala sedět i když poslední dobou padala na levou stranu, ale podepřeli sme ji polštáři, aby pořád nebyla na stejném místě. Teď co je týden v nemocnici se u ní objevily oleženiny, tak se chci zeptat, jaký má nárok na polohovací postel a podložku do postele proti oleženinám? Nebo spíše na co všechno má nárok? A kterého doktora mám požádat o poukaz pro pojišťovnu? Kolikrát si připadám jako Alenka v říši divů. Invalidní vozík máme doma pro tatínka, je 4 měsíce po mrtvičce. A ještě dotaz na něho, postel pro něj nám zapůjčila charita na tři měsíce a má on nárok na polohovací postel přes pojišťovnu? Kde se dozvím na co vše má pacient po amputaci a po mrtvičce nárok? Připadá mii, že si mě doktoři posílají mezi sebou, poslední dobou nic jiného nedělám než běhám mezi specialisty. Obvodní doktor nic psát nechce, že mu to pojišťovna neproplatí. Děkuji moc.

Jana Kremlová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Ptáte se, jak dlouhou lhůtu si mohou ponechat sociální pracovnice pro posouzení žádosti o navýšení příspěvku na péči a také, zda mají Vaše babička a otec nárok získat od pojišťovny proplacená polohovací lůžka a jiné pomůcky,

Dobrý den, paní Jano,

píšete, že pečujete o svou babičku, jejíž zdravotní stav se poslední dobou zhoršil. Babička pobírá příspěvek na péči a v červenci jste žádali o jeho navýšení. O babičku chcete po nedávno prodělané operaci pečovat doma.

Dále píšete o svém otci, který prodělal mrtvici a využívá invalidní vozík a od charity zapůjčenou polohovací postel.

Ptáte se, jak dlouhou lhůtu si mohou ponechat sociální pracovnice pro posouzení žádosti o navýšení příspěvku na péči.

Dále se ptáte, zda mají Vaše babička a otec nárok získat od pojišťovny proplacená polohovací lůžka a jiné pomůcky, u jakých lékařů o předepsání těchto pomůcek žádat, případně kde zjistit, na co všechno mají pacienti s amputacemi a prodělanou mrtvicí nárok.

Podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách je lhůta pro vyřízení žádosti příspěvku na péči dohromady 105 dní (60 pro výkon sociálního šetření a 45 pro vypracování zdravotního posouzení posudkovými lékaři). Po dobu posuzování stupně závislosti posudkovými lékaři se však řízení přerušuje. Navíc si mohou jak pracovníci provádějící sociální šetření, tak posudkoví lékaři, zažádat o prodloužení této lhůty. Lhůta pro vyřízení žádosti o zvýšení v zákoně uvedena není, nicméně se domnívám, že platí stejná jako pro posouzení žádosti příspěvku na péči.

Co se týče zdravotních pomůcek, je jich zdravotní pojišťovnou hrazena většina, a to v plné výši nebo jen částečně. Konkrétní pomůcku Vám tedy může dle typu předepsat lékař praktický nebo ve většině případů odborný**,** nejčastěji neurolog, rehabilitační lékař, ortoped**,** internista nebo chirurg. Pomůcka se předepisuje na „Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku“. V případě potřeby souhlasu revizního lékaře je nutné vyplnit navíc „Žádanku o zvýšení úhrady“. K získání elektrického vozíku je potřeba vyplnit ještě „Formulář k přidělení elektrického vozíku”, kde se uvádějí výsledky neurologického**,** rehabilitačního, ortopedického, psychologického a očního vyšetření a podrobná specifikace vozíku. Předepsanou pomůcku pak obdržíte ve zdravotnických potřebách nebo v lékárně.

K získání poukazu na polohovací lůžko potřebujete doporučení od revizního lékaře, ortopeda, neurologa a rehabilitačního lékaře. Informace o tom, jaké pomůcky předepisuje který lékař, naleznete na těchto webových stránkách.

Nelze tedy plošně říct, na jaké pomůcky má nárok člověk s konkrétní nemocí či zdravotním postižením. Vždy záleží na posouzení a doporučení praktického, odborného či revizního lékaře.

Pokud Vás praktický lékař s žádostí o předepsání pomůcky nevyslechl, můžete na něj podat stížnost nebo vyhledat jiného.

S přáním úspěchu a pevných nervů

Anežka Moravcová

Dotaz zodpovídá

Bc. Anežka Moravcová

Bc. Anežka Moravcová

sociální pracovnice, vedoucí půjčovny pomůcek hospicu Cesta domů

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz