Manželova maminka zemřela. Mohu být synův opatrovník pro dědické řízení, když sama nedědím?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 12. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, prosím o radu.Před časem zemřela manželova maminka, která s námi bydlela ve společné domácnosti.V závěti pořízené u notáře odkázala rodinný dům ve kterém jsme společně bydleli svému vnoučkovi (5) našemu synovi. S čímž manžel I já samozřejmě souhlasíme.Mohu poprosit o radu zda mohu být já synův opatrovník pro dědické řízení?Když sama nedědím? Nebo to musí být někdo mimo rodinu? Velmi děkuji za odpověď.

Alena
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Maminka Vašeho manžela zemřela. V závěti pořízené u notáře odkázala rodinný dům Vašemu pětiletému synovi. Ptáte se, jestli můžete být synův opatrovník pro dědické řízení, když Vy sama nedědíte.

Dobrý den,

zvláštního opatrovníka nezletilého pro účely dědického řízení ustanovuje soud (notář). Zákon výslovně nestanoví, kdo smí, nebo nesmí být opatrovníkem jmenován. Rodič ovšem nemůže dítě zastupovat v případě, kdy by mohlo dojít ke střetu zájmů mezi rodičem a dítětem. Soud tedy zváží, koho je vhodné opatrovníkem jmenovat, a to s ohledem na nejlepší zájem dítěte. Soud tak může jmenovat rodiče, osobu blízkou nebo i advokáta.

Pokud se ovšem Vy neúčastníte dědického řízení a nevíte o jiných skutečnostech, které by mezi Vámi a synem mohly způsobovat střet zájmů, pak by nic nemělo bránit tomu, aby soud jmenoval opatrovnicí Vás.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz