Manželova maminka nechce jíst. Je vhodné ji do jídla nutit?

Odpověď na dotaz ze dne 9. června 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,máme doma v péči manželovu maminku,84let,špatně ji už fungují jak ledviny,tak srdíčko,a celkově už na tom není nejlíp.Obcas má lepší den ,třeba i smysl pro humor, někdy nepozná ani lidi v okolí a neví ani své jméno.Maminka má hodně pít,nepije,nejde ji to.S jídlem je to ještě horší,neodmítá ho,ale jakmile chce něco sníst ,zvedne se ji žaludek a vyplivne to,aby se nepozvracela.Ma asi 15 prášku denne mela by je mit po jidle,ale proste to nejde.Jde o to ,že manžel se postará se vším všudy, ale jeho slabou stránkou je jakákoliv citlivost.Mamince pořád predhazuje,že když nebude jist,bude ji špatně,že musí jist kvůli praskum,že půjde do nemocnice.. Věta "Musis"zni často.Otazka"Jaky to je?"(jidlo)také.Porad chce být ujišťován,že vše dělá bombove,ale tu maminku podle mě stresuje. Odvezli ji pro minulých vedrech do nemocnice,měla kolaps.Chtel u ní spát,že to prostě uhlída. Řekla jsem mu,že je to blbost,ať ji nechá soukromí,že i kdyby s ní spal přímo na posteli,může umřít a nebude to ani vědět,že tím pádem nemůže odejít ani na záchod,udělat jídlo... Nikdy nepřipustil jiný názor jiných i v normálním životě ani co se týče maminky,Myslím,že ji dusí svým Pristupem a já cokoliv řeknu je špatně a vybiji si na mě vztek a je hnusnej,když byla ty dva v nemocnici nedalo se s ním mluvit vubec.Myslim, prostě ,ze to její tělo uz chradne a proste jist nechce,vim ze to neni dobre, ale nucenim nic nezmuze.Zkoušeli jsme ji davat i energetické piticka a nechce je take,je jeste neco podobného,co ji dát místo jídla? Děkuji
Pavla
Pečujete doma s manželem o jeho maminku, která postupně slábne. Její stav je kolísavý a mívá dny, kdy bývá zmatená. Vašeho manžela nejvíc trápí její nechutenství a z Vašeho pohledu ji do jídla nepřiměřeně nutí. Máte pocit, že jeho péče maminku omezuje, nedává jí dostatek prostoru a nutí ji do věcí, na které už maminka nemá sílu. Ptáte se, zda neexistuje jiný zdroj energie než jídlo a pitíčka (Nutridrinky?), které odmítá.

Dobrý den Pavlo,

Vaše situace není jednoduchá. Je dobře, že hledáte citlivý přístup k mamince Vašeho manžela. Máte naprostou pravdu, že nucení do čehokoliv není dobrou cestou k pomoci. Nejen z psychologického hlediska, kdy nemocný člověk skutečně dělá, co je v jeho silách a přílišný tlak může vyvolat vlastní pocty selhání. Pokud by tělo maminky dokázalo využít jídlo ve vlastní prospěch, tak by jistě měla hlad a i chuť. Nechutenství a až odpor k jídlu bývá známkou toho, že orgány, které mají na starosti zpracování jídla na jednotlivé živiny a jejich využití ke stavbě tělesné hmoty, jsou vyčerpané a metabolismus se zpomaluje. Pokud neposloucháme své nechutenství a snažíme sami sebe překonat, abychom vyhověli svým blízkým, tak to rozhodně nevede ke zlepšení stavu a získání energie, ale naopak k nechutenství, zvracení, hromadění nespotřebovaných živin, únavě a především velké úzkosti. To, že maminka nejí, jistě není její rozmar, ale nutný ústupek, aby se necítila ještě hůř. Tím spíš by potřebovala podporu a pochopení toho, že to má moc těžké, když nemůže jíst a že byste ji rádi pomohli a postarali se o to, co by potřebovala a co je pro ni v tuto chvíli důležité, když to zrovna není strava.

Určitě by bylo vhodné zajít za jejím ošetřujícím, či praktickým lékařem, aby zjednodušil její medikaci a vysadil ty léky, které buď můžou zhoršovat nechutenství, nebo je není dobré užívat při nízkém příjmu stravy. Určitě se dá mnoho léků, či jejich dávek přehodnotit podle aktuálních hodnot tlaku či laboratorních výsledků, anebo podle toho, jestli mamince lék, který užívá, může přinést ve chvílích nechutenství a slabosti nějakou úlevu. Nejsou zázračné léky či přípravky, které by mamince dodaly novou sílu. Pokud v nemocnici nenašli žádnou příčinu nechutenství, která by byla snadno řešitelná, tak nezbývá, než přijmout fakt, že bude maminka jíst stále méně nebo vůbec, protože jí jídlo může přinášet větší zátěž a utrpení, než prospěch.

Co se týká manžela, jste v těžké situaci, protože on sám musí projít procesem smíření, a to někdy vyžaduje hodně času a trpělivosti. Vy mu můžete pomoct tak, že projevíte pochopení k jeho úzkosti ze stavu maminky a ujistíte ho, že je pochopitelné, že chce pro ni udělat to nejlepší a vše, co je v jeho silách. Že se o maminku krásně stará a vše dělá nejlépe, jak dovede a může. Ale někdy se bohužel stane, že život našich blízkých dospěje do bodu, kdy méně je více a tou největší pomocí je pouhá přítomnost a přijetí toho, že i při největší snaze a vůli žít, prostě víc nemůže. Není to chyba ani selhání maminky, je to její realita. Když ji přijmete, uleví se všem. S vědomím, že i když nedokážete stav zvrátit, a její čas s Vámi prodloužit, můžete ovlivnit, jak ho prožije. Jestli s pocitem nepochopení a osamocení, anebo sice smutně z toho, že čas se krátí, ale že každý den a každá hodina může být plna radosti a vděčnosti z prožitého. Nejde tedy o prohru či vítězství v boji o život, ale o podporu, aby ve chvílích, kdy maminka musí nést smutnou realitu, nebyla sama a s pocitem, že vám nedokáže vyhovět.

Přeji Vám hodně sil k podpoře manžela i jeho maminky.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková