Manžel zemřel. Máme dvě děti. Budou prostředky na mém bankovním účtu také předmětem dědictví?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 9. 2022 zobrazit původní dotaz

Manzel zemrel mel svuj ucet to jde do dedictvi auto a byt take .Ja mam svuj ucet na me jmeno dispozicni pravo mame dve deti.muj ucet slouzi pro moje potreby a pod.pujde take do dedictvi a detem taky?A jakym dilem v tom pripade nebo se deti mohou treba financi vzdat a bytu ne? Dekuji

Alena Vacková

Váš manžel zemřel. Máte dvě děti. Ptáte se, jestli finanční prostředky na Vašem bankovním účtu budou budou také předmětem dědictví. Dále Vás zajímá, jak by se případně mohly děti vzdát dědického podílu na těchto finančních prostředcích, aniž by se vzdaly svého dědického práva na byt.

Dobrý den,

přijměte prosím mou upřímnou soustrast.

V dědickém řízení při úmrtí jednoho z manželů se nejprve vypořádá společné jmění manželů (tzv. SJM) – to je vše, co manželé nabyli během trvání manželství, s drobnými výjimkami – a až následně dochází k dělení pozůstalosti na podíly jednotlivých dědiců. K rozdělení podílů ve Vašem případě dojde následujícím způsobem. Po vypořádání SJM, tj. po rozdělení jmění na polovinu Vaší a manželovu, se díl Vašeho manžela rozdělí mezi Vás a Vaše děti. Každému bude náležet jedna třetina. Pokud Váš manžel nezanechal sepsanou závěť / jiné pořízení pro případ smrti, můžete se s dětmi domluvit na odlišném způsobu rozdělení pozůstalosti. Můžete se např. domluvit, že Vám zůstanou peníze na účtech a děti si mezi sebe rozdělí byt. Nebo se můžete domluvit, že byt připadne jen jednomu z Vás a ostatním dědicům se vyplatí jejich podíl. Notář Vaši dohodu bude respektovat, pokud s rozdělením budete souhlasit všichni.

I Váš bankovní účet velmi pravděpodobně patří do SJM, bude tedy předmětem dědického řízení. Po smrti majitele účtu banka zastaví ty platby, o kterých to majitel účtu před svou smrtí výslovně stanovil. To znamená, že i kdyby byl majitelem účtu Váš manžel, mohla byste se zůstatkem na účtu disponovat, pokud byste měla dispoziční právo. Pro Váš účet to platí také. Ve Vámi popisovaném případě jste navíc majitelem účtu Vy, takže s účtem můžete nadále disponovat. Jste samozřejmě limitovaná zůstatkem na účtu a je třeba mít na paměti, že jistá část finančních prostředků z účtu bude předmětem pozůstalosti. O existenci účtu, byť vedeného na Vás, vyrozuměte notáře. Podrobnosti ke způsobu vypořádání společného jmění, včetně peněz na účtu Vám pak řekne přímo on.

S pozdravem

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz