Manžel zemřel 2012, rok jsem pobírala vdovský důchod, nyní jsem 2 roky ve starobním. Mám nárok na obnovu vdovského důchodu?

Dobrý den,mám dotaz.V září 2012 mi zemřel manžel(22.2.1954) v té době byl v plném ivalidním důchodu.Rok jsem pobírala vdovský důchod,nyní jsem 2roky v řádném důchodu(nar.20.301957-3děti).Mám nárok na obnovení vdovského důchodu?Děkuji

Shrnutí dotazu

Píšete, že jste po smrti manžela v září 2012 pobírala vdovský důchod po dobu jednoho roku. Narodila jste se v březnu 1957, přivedla jste na svět 3 děti. Nyní jste dva roky v řádném starobním důchodu. Ptáte se, jestli máte nárok na obnovu vdovského důchodu.

Odpověď na dotaz

Vážená paní Evo,

nárok na obnovu vdovského důchodu vzniká v případě, že jste do dvou let od zániku předchozího nároku splnila některou ze zákonných podmínek. Mezi tyto podmínky patří:

  •    péče o nezaopatřené dítě (mladší 26 let),
    
  •    péče o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
    
  •    péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s Vámi žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
    
  •    invalidita ve třetím stupni,
    
  •    dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.
    

Poslední z vyjmenovaných podmínek, podmínku věku, jste v daném období dle Vámi uvedených informací nesplňovala. Pro posuzování nároku na obnovu vdovského důchodu se použije Váš důchodový věk, který je 59 let a 4 měsíce (použije se, protože je nižší než důchodový věk pro muže stejného data narození, který je 59 let a 8 měsíců). Aby Vám vznikl nárok na obnovu vdovského důchodu splněním podmínky věku, tak byste musela nejpozději v září 2015 dosáhnout věku 59 let a 4 měsíce.

Je možné, že jste v období do dvou let od září 2013 splňovala některou jinou z výše uvedených podmínek. Pokud by tomu tak bylo, tak byste měla nárok na obnovu vdovského důchodu, který by Vám náležel po dobu 1 roku. Poté by opět běžela dvouletá lhůta na další obnovu, ve které byste již splňovala podmínku věku a vdovský důchod by Vám poté náležel trvale.

Pro úplnost doplňuji, že pokud by Vám současně náležela výplata starobního i vdovského důchodu, tak by docházelo k souběhu důchodů - nejvyšší důchod by Vám byl vyplácen v plné výši a z druhého důchodu by Vám byla vyplácena polovina procentní výměry.

Zcela konkrétně se můžete o své situaci poradit na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení nebo v Call centru České správy sociálního zabezpečení, kde mají agendu vdovských důchodů na starosti.

S úctou za poradnu

Monika Vaníčková

Provoz poradny je financován z grantů a darů

Od roku 2005 jsme odpověděli na více než 5 250 dotazů. Pomáhejte s námi.

Rozvoj a redesign portálu Umírání.cz proběhl za podpory Nadačního fondu UNIQA v Nadaci Pontis

  • Nadační fond Uniqa
  • Nadácia Pontis
Newsletter

Odebírejte novinky z organizace Cesta domů

Odebíráním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Cesta domů je nezisková organizace, která od roku 2001 poskytuje v nepřetržitém provozu odbornou multidisciplinární péči lidem na konci života.

© Cesta domů, 2026. Obsah webu je chráněn autorským právem. Bez předchozího souhlasu není možné texty, fotografie ani další obsah dále šířit či komerčně využívat.

Cesta domů, z.ú.,
Heleny Kočvarové 1,
140 00 Praha 4
  • IČO: 265 28 843
  • DIČ: CZ 26528843