Manžel se zabil, kamarádům říkal, že je nemocný, mně ne. Mohu jako manželka dostat kopii protokolu od PČR?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 11. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den
manžel se zabil doma a vyšetřuje to PČR. Chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na pitevní protokol, nejen ho vidět, ale i si ho odnést domů. Chtěla bych vědět na co manžel zemřel, teda to vím, oběsil se, ale kamarádům tvrdíl, že je nemocný, ale mně jako manželce nic neřekl a já bych chtěla teda znát pravdu. PČR mi řekl, že mi protokol jenom dá k nahlédnutí, ale já bych ho chtěla si odnést- kopii. Je nějaký zákon, který mi to umožňuje, nebo je to jen na dobré vůli PČR?
děkuji moc za odpověď a Váš čas
Milada

Milada

Obracíte se na nás ohledně nároku na pitevní protokol Vašeho manžela, který spáchal sebevraždu. Od jeho kamarádů máte informaci, že byl nemocný, o čemž jste ale nevěděla. Chcete znát pravdu a odnést si kopii protokolu.

Dobrý den, paní Milado,

ukončení života sebevraždou je jednou z okolností, kdy je pitva nařízena a musí proběhnout. Je o ní záznam jak ve vyšetřovacím spise PČR, tak ve zdravotnické dokumentaci zesnulého. Domnívám se, že dokumentace a podklady PČR podléhají jiným pravidlům než zdravotnická dokumentace. V naší poradně nejsme obeznámeni s těmito pravidly a ani právnička v této oblasti neodpovídá. Bude tedy nejspíš snazší získat informace, které chcete, z dokumentace nemocnice, kde byla provedena pitva. V odkazech najdete možnosti a práva, která v tomto ohledu máte. V poradně webu ferovanemocnice.cz nebo např. na webu VFN (v každé nemocnici mají předpokládám svůj ceník poskytovaných služeb a ceny se tedy mohou lišit).
Rovněž mi připadá výhodné obrátit se na nemocnici pro případ, že byste měla nějaké otázky ohledně manželovy případné nemoci apod.

Pokládáte svůj dotaz věcně a prakticky, ptáte se na zákon. Nemohu ale nezmínit, že přemýšlím, jaké to pro Vás muselo být a je. Obvykle je pro lidi takový způsob ztráty šok a leccos může doznít později. Možná nyní necítíte potřebu s někým situaci sdílet, ale může se stát, že to časem bude jiné. Pro případ, že by takový čas přišel, je dobré pro sebe vyhledat podporu, nebýt na to sama. Vhodnými průvodci mohou být např. poradci pro pozůstalé.

Přeji Vám, abyste dostala odpovědi, které hledáte.

S přáním mnoha sil

Tereza Lepešková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz