Manžel má rakovinu pohrudnice v pokročilém stádiu, nemoc se vrátila po 9 letech od diagnózy. Jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 12. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
nevím dost dobře jak mám začít. Mám dvě děti, syn 10 let a dcera 3 roky. Na podzim jsem se měla vrátit do zaměstnání, ale manželovi se tento rok velmi přitížilo a tak jsem zůstala doma a starám se o něj.
Před 10 lety, měsíc po narození syna, u manžela diagnostikovali rakovinu plic bez nalezení primárního ložiska. Absolovoval chemoterapii, ale pro špatnou snášenlivost ji nedokončil. Poté odmítl jakoukoliv onkologickou léčbu a léčil se alternativně. Stav se začal zlepšovat a témět 9 let jsme si užívali a radovali života, narodila se nám dcera, jezdili jsme na dovolené a rakovina se téměř vytratila i z našeho podvědomí. Poslední rok se ale něco změnilo. Na jaře se manželovi začalo špatně dýchat, začal být unavený, začal cítit velké bolesti zad, hrudníku a pravé ruky. Ještě jsme se sice v létě spolu koupali ve Vltavě, ale začal být velice unavený a pro bolest a dušnost nemohl spát v poloze vleže. Od srpn začal pravidelně užívat pro bolest morfinové náplasti, od října užívá i morfinové tablety na průlomové bolesti. Od listopadu je na kyslíkovém dýchacím přístroji. Celý prosinec téměř nevstal, může pouze sedět, začínají proseděniny, i když mažeme. Výrazně zhubnul cca 12 až 15 kg. V současně době váží kolem 45 kg. Z onkologické poradny jsme byli propuštěni, že se nedá nic dělat ať se obrátíme na hospic. Manžel tam samozřejmě nechce a i když je to těžké, ani já nad tím neuvažuji. Prospí již více času, než je vzhůru, málo jí, již téměř nemluví, protože ho to velmi vyčerpává, ale když je vzhůru má jasnou mysl a nechce to vzdát. V říjnu na rentgenu kdy byl naposledy v nemocnici, při záchvatu dušnosti, napsali do zprávy " generazlizovaný hlenotvorný adenoCa pohrudnice vlevo, s meta do uzlin mediastiana, levého nadklíčku a axily, do nadledviny vpravo". Co to znamená česky?
Že je situace vážná je mi jasné. Ale nikde mi nechtějí říct prognozu. A já nevím proč ale potřebuji vědět jak dlouho...CHápu, že jeho cesta umírání je neovlivnitelná, a děkuji za 10 let navíc co jsme dostali, ale to co teď zažívá je agonie, přežívání. Žiju pouze ze dne na den a dívám se na něj s tím, že mu nemohu pomoct, vím jen že pokud nebude chtít, tak já ho nikam zemřít nepošlu. Myslím, že je pro něj velmi důležité nás slyšet alespoň s vedlejšího pokoje. Přeju si pro něj jen aby více netrpěl a doufám, že nebude hůře. To ale nikdo vlastně neví a ani vy mi nemůžete pomoci. To jsem se rozepsala...:-)
A co je vlastně má otázka? Jak dlouho budeme čekat než odejde? Jsou to měsíce, roky či týdny?....i já se bojím smrti manžela, bojím se konce, když vidím jak trpí, aby umírání nebyla ještě větší bolest než teď.
Děkuji, že jsem se mohla alespoň takhle vypsat a děkuji vám za opověď.
Věra Pálková

Vera Palkova

Vašemu manželovi již před 10 lety lékaři diagnostikovali rakovinu plic, nyní se jeho stav velmi zhoršil a Vy se ptáte, co znamenají lékařské termíny ve zprávě Vašeho pána a na časovou prognózu jeho onemocnění.

Vážená paní Pálková,

Vašemu manželovi již před 10 lety lékaři diagnostikovali rakovinu plic, nyní se jeho stav velmi zhoršil a Vy se ptáte, co znamenají lékařské termíny ve zprávě Vašeho pána a na časovou prognózu jeho onemocnění.

Dle lékařské zprávy má Váš manžel rakovinu vycházející z pohrudnice (to je blána na povrchu plic a hrudní dutiny) s metastázami v mízních uzlinách v mezihrudí, nad levou klíční kostí, v levém podpaží a v pravé nadledvině. V této fázi již nemoc nelze vyléčit, je možné pouze mírnit symptomy, které pacienta trápí, tedy především dušnost, bolesti a kašel.

Odhadnout časovou prognózu, když jsem nemocného neviděla, je pro mě obtížné, ale z toho, co píšete, bych soudila spíše na dny nebo týdny.

Je pochopitelné, že manžel chce poslední čas prožít raději se svou rodinou než v nemocnici nebo v lůžkovém hospici, a je úžasné, že Vy jste ochotná mu tohle poskytnout, i když si umím představit, jak je to ještě s péčí o malé děti pro Vás všechno náročné. Máte můj velký obdiv.

Určitě je ale dobré využít i pomoci zvenčí, ať už například ze strany širší rodiny či přátel nebo odbornou pomoc zdravotnickou. Nevím, kde bydlíte a zda je ve Vašem okolí dostupná služba některého mobilního hospice (tedy takového, kdy lékaři a sestry jezdí za nemocným domů). Pokud ne, je dobré domluvit se na spolupráci s praktickým lékařem, který může předepsat zdravotnickou domácí péči, tedy sestřičky, které Vám mohou pomoci např. ošetřovat proleženiny, a lékař by Vám měl umět poradit, jak nastavit léčbu opiáty tak, aby Váš manžel netrpěl velkými bolestmi ani dušností. Pokud by chtěl Váš praktický lékař cokoliv konzultovat, může se na nás obrátit jak přes internet, tak telefonicky.

Přeji hodně sil, abyste tuto těžkou životní zkoušku s manželem oba dobře zvládli.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz