Manžel má nádor slinivky, punktují mu vodu z břicha, měl průjmy, chemoterapie nepomohla. Je ještě léčba?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 5. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
manželovi (60 let) byl zjištěn nádor na slinivce, 11/11/19 byl odoperován (stadium pT2pN0M0 a 10 neg. LU). Při první návštěvě na onkologii v prosinci 2019 manželovi řekli, že měl štěstí ……,odebrali mu krev a měl mírně zvýšené márkry, při následném odběru márkry se zvyšovaly. Následovalo CT , dle CT 20.2. 2020 nastala recidiva (popis ct nemám), 4.3. 2020 byla nasazena paliativní chemoterapie 5x, po páté chemoterapii se začalo manželovi nafukovat břicho, které bylo ještě více bolestivé. Manželovi se začala v břiše dělat voda, kterou mu již 2x odsávali. Tak že plánovaná šestá chemoterapie se už nekonala. Pak následovalo nové CT břicha a pan doktor nám zděl, že je v dutině břišní nález (nádor že jsou zasaženy i jádra), nález se zhoršil a chemoterapie nezabrala. Prý už neexistuje žádná léčba a manželovi nezbývá moc času. Manžel dostal prášky Capecitabine Mylan 1 tableta ráno a večer. Chtěla bych se proto zeptat zda není ještě nějaká šance léčby. Voda v břiše se stále dělá a zase musí jít na odsátí. Je nějaká šance aby se voda v břiše přestala dělat? Měl průjem, léčitelka mám poradila, aby držel bezlepkovou dietu a průjem přestal. Manžel dá se říct i jí sice malé porce, nasadili jsme hodně zeleninové štávy a bezlepkové potraviny.

Ivana

Váš manžel má pokročilý nádor slinivky. Podstoupil operační výkon, po kterém se zdálo, že nádor byl zcela odstraněn. Bohužel došlo k recidivě a manželovi byla nasazena paliativní chemoterapie. Nyní je nádor rozšířen i v játrech a dutině břišní, jí málo, nově se mu dělá tekutina v břiše, kterou lékaři odsávají. Ptáte se, zda je naděje na nějakou léčbu.

Vážená Ivano,

ráda bych vám napsala něco povzbuzujícího, ale bohužel nádor slinivky v tomto stádiu je nevyléčitelný. Veškerá péče a lékařské postupy by měly být zaměřeny především na léčbu průvodních příznaků (bolesti, nevolnosti atd.). Dodržovat přísná dietní opatření má význam pokud to vyhovuje nemocnému — tedy pokud manželovi vyhovují zeleninové šťávy, je to zcela v pořádku, ale pokud by se do nich nutil, nic dobrého mu nemohou nabídnout. Totéž platí pro bezlepkovou dietu — mnoha lidem chuťově nevyhovuje, jestli ale vedla k vymizení průjmu a manžel ji toleruje, pak je v pořádku ji dodržovat. Tekutina v břiše by se měla odebírat jen tehdy, když odběr nemocnému uleví od tlaků, bolestí, dušnosti či nevolností. U některých pacientů mohou trochu pomoci léky, které zlepšují močení, ale není tomu tak vždy. Někdy lze do dutiny břišní zavést malou hadičku, kterou si nemocný či rodina vypouštějí tekutiny podle potřeby sami. Důležité je, co manželovi vyhovuje, co mu dělá dobře. Bohužel ani speciální výživa, ani chemoterapie u pacienta s takto pokročilým nádorem nemůže výrazněji změnit průběh nemoci. Protinádorová léčba některým pacientů s pokročilým nádorem slinivky přidá jednotky týdnů života — ale ne vždy je čas to jediné, na čem nemocným záleží. I otevřený rozhovor o tom, co je pro manžela nyní důležité, co on sám by si přál nebo si naopak nepřál, z čeho má obavy, může pomoci hledat tu správnou cestu.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz