Maminky zdravotní stav se stále zhoršuje. Mám ji přemlouvat k hospitalizaci? Dá se to doma zvládnout?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 3. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den maminka byla v únoru 2021 převezena RZ do nemocnice pro urologické potíže byla už ale hodně unavená a její celkový stav se nezdál být dobrý návštěvu lékaře ale odmítala bála se že zjistí nějakou závažnou chorobu a z nemocnice se už nevrátí to ale hospitalizace na urologii nepotvrdila po propuštění z nemocnice další urologickou léčbu odmítla .Její stav se ale stále horšil a nakonec jsem jí přemluvil že pokud nechce k docházet k lékařům může lékařka přijít za ní domů s tím souhlasila ,paní doktorka usoudila že příznaky vypadají na Parkinsonovu nemoc a s její pomocí jsme mamku přesvědčili aby navštívila neurologa ten podezření potvrdil od té doby se stav zhoršil přidali se bércové vředy problémy s polykáním se upravili tak nyní aspoň více jí (váha z 90 na 52)bohužel se začali dělat puchýře na celém těle, vypadá to na poruchu imunity mamka se nechala přemluvit aby navštívila kožní ambulanci vypadá to na bulózní pemfigoid k potvrzení diagnózy a stanovení léčby je prý potřeba asi týdenní hospitalizace.
A já teď nevím zda mamku přemlouvat k této hospitalizaci(v nemocnici nám jinou alternativu nenabídli) nebo jí nechat doma a dál puchýře ošetřovat jako doposud.
Zůstal jsem s ní doma od propuštění z urologie ale pokud se stav bude dál zhoršovat nevím jestli vše zvládnu. Teď je to tak že bez pomoci nezvládne nic z denních úkonů (i proto má z pobytu v nemocnici velký strach)je vhodná doba uvažovat o domácí paliativní péči? A je vůbec dostupná? Bydlíme v obci Zaříčany okres Kutná hora .Moc rád bych respektoval její přání ale zároveň nechci aby se trápila pokud to není potřeba.
Máte pro mě radu jak nastalou situaci řešit?
Děkuji M.Záklasník

Michal Záklasník

Popisujete zdravotní stav vaší maminky, který je v poslední době dosti komplikovaný a možná by vyžadoval intenzivnější péči lékařů — doporučená byla hospitalizace, ze které má ale vaše maminka velké obavy, tak jako již v minulosti. Máte obavy, zda dlouhodobou péči v domácím prostředí vůbec zvládnete a přemýšlíte, zda maminku přemlouvat k další doporučené hospitalizaci. Bydlíte v okrese Kutná Hora. Ptáte se, jestli je zde dostupná domácí paliativní péče.

Vážený pane Záklasníku,

první, co mě k tomu všemu, co píšete, napadá je, že by jako první krok bylo vhodné vyšetření psychiatrem, který by mohl doporučit medikaci na zmírnění úzkostí a vyloučení / zaléčení případné deprese. Je možné, že pomoc psychiatra by zmírnila maminčiny obavy a pomohla jí (i vám) překonat potřebná vyšetření a pobyt v nemocnici.

Další možností by bylo skutečně se obrátit na ambulanci paliativní medicíny, kde by lékař podrobně zhodnotil celkový maminčin stav, probral by s maminkou a s vámi, co vlastně všechno může odmítnutí navrhovaného postupu znamenat a podle přání maminky a nastavených cílů péče byste se mohli společně domluvit na nejlepším možném postupu. Když pacient odmítá navrhovanou léčbu, měl by se lékař ujistit, že pacient rozumí všem podstatným okolnostem a že má zachovanou rozhodovací kapacitu. Je plně na nemocném, aby léčbu přijal nebo odmítl (pokud nemá poruchu myšlení). Na druhou stranu i rodinní příslušníci mají své potřeby a možnosti či omezení a někdy prostě není možné vyhovět přání blízkého například na péči v domácím prostředí. I toto s vámi mohou v paliativní ambulanci probrat.

Ptáte se, jestli je v okrese Kutná Hora dostupná paliativní domácí péče. V dojezdové vzdálenosti (20 km) k Vašemu bydlišti je domácí hospic SC domácí péče v Kutné Hoře. 30 km od Vašeho bydliště je pak domácí hospic Kolín.

Snad vám má odpověď trochu pomůže.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz