Maminka zemřela v hospici, jinak pečoval otec. Náleží mu část příspěvku na péči? Jak je to s hygienou v terminální fázi?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 3. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
prosím o vysvětlení. Maminka bylo po celou dobu svého těžkého onemocnění v domácí péči a pobírala příspěvek na péči 8800 Kč. Jelikož už byla ve stavu, kdy přestala jíst cca 10 dní i pít 3 dny a jen místy se probrala do vědomí, zbývaly ji hodiny, dny života, zvážila jsem, že bude lepší pro mého otce, když maminka odejde v Hospicu, protože jsem cítila, že by to otec, kdyby byl zrovna sám, smrt neunesl. Do Hospicu byla maminka přijata dopoledne 6.3. 18 a zemřela ze 7.3. na 8. 3 v noci. Bylo nám řečeno, že jim náleží celý příspěvek na péči za měsíc březen. Otec také zaplatil za maminku tří denní pobyt v hotovosti. cca 750 ?-. Příspěvek na péči za březen již přišel na účet Hospici. Jak by se prosím mělo postupovat, při dělení tohoto příspěvku. Je skutečně celý jejich? Může otec uzavřít s Hospicem dohodu a o příspěvek se rozdělit? Musí rovným dílem, když otec pečoval v kalendářním měsíci 5 dní a ještě šestý den dopoledne? Kdežto hospic se staral od 6.3. od odpoledne a 7.3. o pul druhé již maminka umřela? Jak by mělo probíhat dělení o příspěvek , a opravdu bych ráda věděla, zda je celý jejich. Také by mě zajímalo, zda je vůči pacientovi, který má před sebou pár hodin života, koupat? Maminka měla ulcerované nádory obou prsů a velmi oteklou ruku a velmi velké bolesti. Doma jsem si nedovolila mamku přenášet, hýbat s ní, okamžitě naříkala, omývala jsem ji v posteli a to ještě nebyla v poslední fázi umírání. Když jsem se dozvěděla, že maminku v posledních hodinách jejího života ještě vystavili fyzické zátěži, nechápala jsem, proč maminku neumyli v posteli, vzhledem k tomu, že již byla v poslední fázi umírání a vzhledem i ke zdravot. stavu mi přišlo nedůstojné a nepochopitelné, proč ji přenášeli do vany, když měla navíc otevřené rány 24*14 cm a druhé prso otevřené, kdy byla neustále převazována. Mám za to, že umírajícímu je potřeba dopřát klid na lůžku, zbytečně s ním nemanipulovat, nechat ho v klidu odejít, nebo se pletu? Děkuji moc za info.

Beata
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den,

nejprve bych Vám chtěla vyjádřit upřímnou soustrast s úmrtím Vaší maminky. Je mi to moc líto. Z toho, co píšete, je zřejmé, že jste udělala vše pro to, aby měla maminka co nejlepší možnou péči a současně jste myslela i na to, aby otec situaci unesl a zvládl. Byla jste v těžké situaci a zvládla jste ji. Nicméně z Vaší zprávy cítím, že pochybujete nad péči, kterou maminka v hospici měla a nad tím, zda hospic jedná férově v čerpání příspěvku na péči.

Je zcela pochopitelné, že máte otázky spojené s kvalitou péče v hospici. Třeba i z toho důvodu, že byste některé věci doma dělala jinak. Ráda bych Vás podpořila v tom, se v hospici na vše, co Vás zajímá, zeptat. Třeba na to, jak koupání probíhalo, jestli to maminku bolelo a proč maminku neumyli na lůžku. Jsou to otázky, na které máte právo a získat na ně odpovědi Vám může pomoci překonat nejistotu a obavy. Bohužel z dálky na Vaše otázky neumím plně odpovědět. Mohu se jen domnívat, že před koupelí mamince zdravotníci podali krátkodobě působící léky na bolest, které dovolily koupel bez bolestí. Hospice obecně mají za cíl bolesti a nepříjemné příznaky tlumit. Moc bych Vám přála získat všechny odpovědi, které potřebujete.

Dále se ptáte na příspěvek na péči. Pokud byl otec i hospic uveden jako poskytovatelé péče ve formuláři “Oznámení o poskytovateli pomoci”, měli by mít automaticky právo na dělení výplaty příspěvku za březen na polovinu. Tedy, pokud nesepíší dohodu v jiném znění, o což se můžete pokusit. Pokud ale tatínek jako poskytovatel péče uveden nebyl, nebude mít nárok na výplatu příspěvku. Pokud byl uveden jako zástupce, tak též nemá nárok na příspěvek. Pro bližší informace doporučuji kontaktovat úřad práce, kde jste Žádost o příspěvek na péči podávali.

Přeji mnoho sil v tomto těžkém období.

S úctou

Veronika Drnková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Veronika Drnková

Mgr. Veronika Drnková

poradenská pracovnice, psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz