Maminka zemřela, pečovala jsem o ni. Jak to, že nezletilý syn mého zesnulého má prý nárok na polovinu bytu?

Odpověď na dotaz ze dne 25. 9. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,jmenuji se Renata,mám prosbu a chci se s Vámi poradit.Bude to složité vyprávění,ale budu se snažit moji situaci stručně popsat.
V roku 2015 zemřel můj bratr. U dědičského řízeni byla jeho družka a taky matka bratrova nemanželského a nezletilého syna.Můj bratr měl dluhy,takže jak družka-tak matka jeho syna, v zastoupení,odmítly dědičství..Jako další dědic,moje mamka, kterou jsem zastupovala s plnou moci,jako dcera (byla moc nemocná a nebyla schopna chůze,měla jsem jí v péči)tak jsem za mamku- dědičství- i s dluhy příjmula. Ty dluhy jsme během par let splatily.
Jenže co se stalo pak?!..Mamku jsem měla v péči u sebe doma.Pobírala jsem od státu příspěvek 8800 Kč měsíčně. Letos v červenci 2019 mi mamka zemřela.
Měla jsem za to,že když bratr umřel,tak jsem vlastně dědicem bytu v osobním vlastnictví po mamce jen já. Ale bohužel jsem se u notářky dověděla, že dalším dědicem je opět zemřelého bratra syn..?!!Dosud nezletilý.Narozen 3/2002....čiže je mu 17 let.
Zaskočilo mne to.Přiznám se,že jsem s tím nepočítala,protože v zastoupení matky syna bratra už dědičství odmítli...!!
A taky jsem se dověděla u notářky ,že má nárok na 1/2 hodnoty bytu.Prý by byl rozdíl,kdyby už dovršil dospělosti a bylo mu 18 let.
PS: Bratr měl syna,kterého neznal,platil výživné poctivě,matka syna se nestýkala s nikým.Moje máma,babička bratrovho syna , nikdy neviděla a nestýkali se.Vztahy nebyly.
Dědičství vlastně po bratrovi odmítly.A teď tuším,že neodmítnou.Je nějak možné se bránit?...Je možné,že až dovrší v březnu 18 let,že bude to dědičské řízení probíhat jinak?..
Myslím tím,že teď jako nezletilý má nárok na 1/2 podílu z dědičství a pak jako dospělý na 1/4 z poloviny podílu?....(ohledně bytu)
Asi jsem se moc zamotala slovně do této problematiky.
Ale moc Vám děkuji za Vaši odpověď...Renata

Renáta

Dobrý den,

paní notářka má pravdu. Syn Vašeho bratra má skutečně nárok na polovinu pozůstalosti. To je dáno přímo občanským zákoníkem, který v souvislosti s děděním ze zákona dle dědických tříd říká, že v první třídě dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich stejným dílem. Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti (tedy vnuci zůstavitele). Jinými slovy, ve Vašem případě dědíte Vy jako dcera. Tatínka nezmiňujete, proto předpokládám, že zemřel už před maminkou a dědit nebude. S vámi by dědil také bratr, pokud by se dožil maminčiny smrti. Vzhledem k tomu, že se jí nedožil, připadá jeho dědický podíl jeho dětem. Pokud měl jen jednoho syna, připadá celý jeho podíl právě synovi.

Na velikost podílu dle zákonné posloupnosti nemá vliv věk bratrova syna. Věk by hrál roli pouze v případě, kdy by se dědilo ne podle zákonné posloupnosti ale podle závěti a pozůstalost by dle závěti byla zůstavena pouze Vám. V takovém případě by navzdory závěti měl bratrův syn právo na tzv. povinný díl, který u nezletilého dědice představuje polovinu dědického podílu, který by dědil, dědilo-li by se dle zákona, u zletilého dědice pak jednu čtvrtinu dědického podílu, který by dědil dle zákonné posloupnosti.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz