Maminka zemřela na rakovinu. Lékař vyslovil prognózu 3 měsíce a ta se naplnila. Z čeho se odvozuje zbývající čas?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 1. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, my jsme boj s rakovinou prohráli a naše maminka již není mezi námi. Nadále však zůstala v našich srdcích, nicméně zajímal by mě zpětně medicínký pohled na věc, zejména na otázku prognózy, která jak nám byla sdělena (3 měsíce), tak se i bohužel naplnila. Nemoc maminky nebyla nic dlouhého, jedna kontrola u lékaře s naprosto jiným problémem, vyšetření na CT, onkologický nález, máte 3 měsíce a konec. A chtěl bych se právě proto zeptat na otázku prognozování, podle čeho dokáže lékař říci, kolik života má pacient před sebou? Je to velikost nádorů, které vidí, nebo že už z praxe vidí progresi nemoci...Jak k nám nemoc rychle přišla, tak i odešla a dívám-li se na celý příběh, byli jsme pouze diváky, kteří o maminku pečovali doma do posledních okamžiků. Diváky toho, jak nemoc vítězí nad člověkem, který byl ještě před pár měsíci pro nás všechny zcela zdravý. Děkuji.

Radoslav

Vážený Radoslave,

vaše maminka zemřela na nádorové onemocnění. Zarazilo vás, jakou rychlostí nádor postupoval, a ptáte se, podle čeho lékaři dokáží odhadnout, kolik času před nemocným leží.

Nepíšete, jaký přesně nádor měla vaše maminka. Nádorů je celá řada a i nádor jednoho orgánu má různé podtypy a různě se chová. Někdy je hodně agresivní, roste a šíří se velmi rychle, jindy je velmi pomalý a pacient může přežívat léta. Některé typy nádorů reagují na podávanou léčbu velmi dobře, pacienti se zcela vyléčí, jiné nádory na protinádorovou léčbu téměř nereagují. Nádory během léčby mění své chování, jejich buňky nejsou jednotvárné, budují si různou míru odolnosti na podávanou léčbu, a proto pacienti také podstupují někdy mnoho různých typů protinádorové léčby. A některé nádory mohou mít skutečně takto rychlý průběh. Delší dobu se rozvíjejí nerozpoznány a projeví se až ve chvíli, kdy jsou rozšířeny do dalších částí těla a možnosti léčby jsou pak hodně omezené.

Odhad zbývajícího času je vždy jen odhadem, pleteme se na obě strany. I když z dostupných dat víme, že lékaři jsou obvykle přehnaně optimističtí. Máme k dispozici rozsáhlé statistiky, hodně dělá osobní zkušenost a zkušenost kolegů. Existují určité příznaky krátícího se času — velká únava, nechutenství, ztráta zájmu o okolí a podobně. Velkou roli hraje také biologický — nikoli kalendářní — věk pacienta. Někdo v 60 vypadá na 50 a někdo na 70. Také další případné nemoci ovlivňují celkové rezervy těla a mohou být důvodem, proč třeba není možné podat agresivní léčbu a proč nemoc probíhá rychleji.

Snad jsem vám alespoň trochu odpověděla na váš dotaz,

s pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz