Maminka zemřela na nedostatečný oběh pro poškození jater. Bylo možné to oddálit, netrpěla?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 8. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,maminka umřela na nedostatečný oběh, kvůli poškození jater,chci se zeptat dalo se to oddálit a jestli to bylo náhle nebo trpěla,díky za odpověď.Michaela

Michaela

Vaše maminka zemřela pravděpodobně na pokročilé onemocnění jater a vy se ptáte, jestli byly využity všechny léčebné možnosti a jestli závěr jejího života byl spojen s utrpením.

Dobrý den, Michaelo,

abych mohl na vaše otázky odpovědět, potřeboval bych o vaší mamince vědět více informací. Je mi líto, že ani vám jako dceři se nedostalo dostatku informací, které by vám mohly pomoci vyrovnat se se ztrátou blízkého člověka.

Mohu tedy odpovídat jen velmi obecně a domýšlet se, o jaké onemocnění se mohlo jednat. Nejčastějším chronickým onemocněním jater je jaterní cirhóza, která kromě nadměrného pití alkoholu může vzniknout v důsledku celé řady nemocí. Protože játry protéká velké množství krve a jaterní cirhóza tomuto průtoku brání, dochází při ní k dlouhodobým změnám v oběhové soustavě a selhání oběhu může být jednou z příčin úmrtí. K tomu, zda v případě vaší maminky byly využity všechny léčebné možnosti, se na základě toho, co z vašeho dotazu víme, není možné vyjádřit.

Zda maminka zemřela náhle či ne, je také složité říci. Pokročilé jaterní onemocnění může vést k náhlému úmrtí. Pokud ne, dochází většinou v posledních dnech až týdnech života v důsledku poruchy funkce jater u nemocných k poruše vědomí, nemocní ztrácí představu o čase, o tom, kde jsou a někdy i o tom, kdo jsou. Takový stav někdy může vést k neklidu, který je ale dobře ovlivnitelný léky. Bolesti se většinou při pokročilém onemocnění jater neobjevují nebo nejsou zásadním problémem.
Na to, zda vaše maminka trpěla či nikoliv, mělo jistě velký vliv to, kde své poslední dny trávila. Pokud byla v nemocnici či jiném zdravotnickém zařízení, je pravděpodobné, že se lékaři soustředily na obtíže, které mohly způsobovat zásadní utrpení a snažili se je tišit.

Pokud vás tyto otázky velmi trápí, bylo by dobré zkusit si domluvit schůzku s lékařem, který měl maminku v závěru života na starost, ať už to byl nemocniční lékař nebo její praktický lékař. I v případě, že už je to delší dobu, by tito lékaři měli být schopni na základě lékařské dokumentace říct, o jaké onemocnění se jednalo a za jakých okolností vaše maminka zemřela.

Přeji vám hodně síly v těžkých dnech

Adam Houska

Dotaz zodpovídá

MUDr. Adam Houska

MUDr. Adam Houska

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz