Maminka umřela na rakovinu prsu. 12 let se léčila. Na metastázy už léky nedostala. Existují takové léky?

Odpověď na dotaz ze dne 17. 11. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, umřela mi maminka na rakovinu prsu. Léčila se dvanáct let, měla biologickou léčbu, ozařování, hormonální léčbu. Pak si zmínila ruku zahojila se mamce, ale rakovina postoupila do plic. Dotaz, existují léky na metastsze rakoviny prsu, lékaři mamce nedali už žádné, jen už doporučili domácí hospic, kde nám zemřela. Často si říkám, že léčit lze i tohle pokročilé onemocnění prsu.

Iveta Musilova

Ptáte se, zda je možné léčit metastazující rakovinu prsu. Vaše maminka se léčila 12 let a je pro Vás matoucí, že po zjištění metastáz do plic již onkologové mamince nedali žádnou další léčbu a doporučili hospic, kde maminka zemřela.

Dobrý den, paní Iveto,

úplně rozumím tomu, že se Vám honí v hlavě spousta otázek. Nemůžu Vám bohužel odpovědět zcela konkrétně, zda existuje léčba, která by mohla ovlivnit postup nemoci v situaci, kdy měla Vaše maminka vzdálené metastázy. Můžu Vám jen přiblížit, co hraje roli v rozhodování ohledně onkologické léčby.

V situaci, kdy jakýkoliv nádor, tedy i rakovina prsu, vytvoří metastázy v dalších orgánech, právě nejčastěji v plicích, ale můžou to být i játra, kosti nebo mozek, tak víme, že nemoc není možné zcela vyléčit. Onkologové v takové situaci uvažují o takzvané paliativní léčbě, která spočívá ve zpomalení postupu nemoci, ale její potenciál již není léčebný ve smyslu úplného vyléčení nemoci. Paliativní onkologická léčba – může to být chemoterapie nebo ozařování, má za cíl nemoc zpomalit a zajistit nemocnému co nejlepší kvalitu života s postupující nevyléčitelnou nemocí. A protože víme, že takovou léčbou nemůžeme život zachránit, musíme hodně zvažovat, abychom jí nemocného ještě více neohrozili. Paliativní léčba nesmí způsobit více potíží než nemoc samotná a v situaci, kdy jsou rezervy nemocného velmi omezené a nemocný je i bez léčby dost slabý a má spoustu potíží, tak takovou léčbu nemůžeme podat, protože bychom minimálně zhoršili míru utrpení a velmi pravděpodobně i zkrátili život, protože jakákoliv onkologická léčba nemocného připraví o mnoho sil. Nevím, jak konkrétně to bylo u Vaší maminky, na to mám málo informací, ale věřím tomu, že pokud onkolog nepovažoval za vhodné dál léčit, tak k tomu měl závažné důvody a velmi pravděpodobně ji ušetřil od dalších komplikací, které by ji léčba mohla přinést. Hospicová péče je v takové situaci často to nejlepší, co může nemocný dostat, protože v hospici je léčba zaměřená právě na úlevu od potíží, které nemoc přináší a na zajištění co největšího komfortu až do poslední chvíle. Vaše maminka pravděpodobně nezemřela proto, že nebyla léčena a dostala se do péče hospice, ale proto, že její nemoc byla natolik pokročilá, že lékařům nedovolila podat onkologickou léčbu.

Moc mě mrzí Vaše ztráta, je určitě moc bolestná.

Přeji Vám hodně sil do dalších dnů a týdnů.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz