Maminka trpí po covidu nechutenstvím. Co mohu dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 17. 1. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
moje maminka (76) prošla covidem. Cca týden měla vysoké horečky, ale jinak žádné viditelné obtíže. Je logické, že v prvních dnech, kdy víc spala a teploty byly vyšší, odmítala jíst, ale ona odmítá jíst i pít nadále, i když teploty odezněly.
Těžko do ní dostáváme byť jedno kousnutí do banánu nebo pár kuliček vína. Když si vezme dvě lžíce polévky, považujeme to za úspěch.
Na všechno odpovídá, že je to odporné, odporné, odporné.
Jsme zoufalí, protože viditelně slábne. Má problémy udělat pár kroků a většinu dne i noci tráví v posteli. Nechce ani rozsvítit nebo zapnout televizi. Všechno odmítá a začíná být i nepříjemná.

Co si počít? Nic nezabírá. Přemlouvání, vysvětlování, demonstrativní "zlobení se"...
Poradíte, prosím?

Vlaďka

Dobrý den, paní Vlaďko,
Ptáte se, jak máte postupovat a co dělat s maminkou, když u ní přetrvává výrazné nechutenství po onemocnění COVID. Maminka odmítá veškerou stravu a viditelně slábne.

Nejsem si jistá, zda se ptáte na tom správném místě. My se zabýváme hospicovou péčí, tedy péčí o pacienty v závěru života a postupy u našich pacientů se liší od postupů u nemocných, kteří by profitovali z péče od jiných specialistů a u nichž je reálná šance na zlepšení stavu. Zkusím Vám však nastínit možné cesty, kterými se můžete s maminkou vydat, dle jejího stavu.

Pokud byla maminka před covidem relativně zdravá a v kondici, normálně jedla a byla soběstačná, tak by bylo dobré obrátit se na praktického lékaře, či na internistu, kteří by posoudili, zda by maminka profitovala z infuzní či nutriční podpory. Covid seniory vyčerpá po fyzické stránce a nechutenství k onemocnění zpravidla patří. Zejména pokud je vyřazen čich. Nechutenství a slabost bývají dočasné, ale můžou trvat i dva či více týdnů. V určité situaci by mohly pomoct infuze, či dočasná výživa. To ale nejde posoudit na dálku. O této potřebě musí rozhodnout lékař, který maminku zná, anebo alespoň vyšetří.

Pokud maminka postupně snižovala svůj příjem stravy již před covidem a nyní se to prohloubilo, je velmi nejisté, zda lze zlepšení očekávat a zda by vyšetřování či infuze stav maminky dokázaly zlepšit. V situaci, kdy by maminka zásadně odmítala pobyt v nemocnici, se můžete obrátit na paliativní ambulanci ve vašem okolí, aby lékař paliatr zhodnotil a s vámi oběma probral, co by pro maminku bylo nejlepší a nejšetrnější.

Zatím zkuste trpělivě nabízet mamince cokoliv, co by byla ochotna sníst. Do jídla ji ale nenuťte. Nechutenství nucením nezlomíte a mohly by přijít nevolnosti či zvracení. Nucením, výčitkami a vyhrožováním by si mohla maminka vytvořit k jídlu averzi a úplný odpor. Můžete zkoušet vývary, či naopak chlazené nápoje, jogurty, zmrzliny, pivo, džusy, šťávy. Klidně po lžičkách a po malých porcích. Chutě se mohou měnit i každou hodinu. Zkuste ji pochválit a povzbudit, i když sní jen jedno či dvě sousta. Nevyčítejte jí, že nejí, stres nechutenství prohlubuje. Dopřejte jí co nejvíce odpočinku a spánku, to je to, co nemocí oslabené tělo potřebuje.

Držím Vám oběma moc palce.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz