Maminka trpí Alzheimerovou a Parkinsonovou nemocí, je zcela upoutaná na lůžko a dezorientovaná. Jak dlouho se bude takto trápit?

Odpověď na dotaz ze dne 2. 11. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,již půl roku doma pečuji o maminku,která trpí ALZ.chorobou,k tomu má také diagnistikovanu Parkinsonovu chorobu a poůrazovou epilepsii.Po pádu a tím způsobenou zlomeninu bedérního obratlu maminka zůstala upoutána na lůžko a její demence se bohužel plnně rozvinula.Od té doby je již ležící,neschopna komunikace,jen povídá nesmyslná slova,mluví s neexistujícími lidmi,sama se již na lůžku nepohybuje,musím jí krmit i podávat pití,léky drtím a podávám s trochou vody na lžíci..Má zavedený PMK.Starám se o ni sama 24h denně.Maminka nikoho nepoznává a ani neví kdo jsem já...Je mi moc líto v jakém stavu se maminka nachází a vím,že tento stav už je nevratný ke kvalitnímu životu.Rozhodla jsem se o maminku postarat do konce... Zajímalo by mne jaká je asi prognoza na délku života v takovémto stavu..jde mi o to,jak dlouho se může člověk takhle trápit...

Jana

Vaše maminka trpí Alzheimerovou a Parkinsonovou nemocí, je upoutána na lůžko, dezorientovaná a zcela závislá na Vaší péči. Ptáte se na prognózu.

Vážená paní Faustová,

bohužel na Vaši otázku je pro mne obtížné odpovědět, protože každý pacient je jiný a naše odhady vždy vycházejí jen z nějakých průměrů, které pro konkrétního nemocného nemusejí vůbec platit. Obecně ale nemocní s neurologickými diagnózami, jako je právě Alzheimerova demence nebo Parkinsonova choroba, mají průběh stonání mnohem pozvolnější než např. onkologičtí pacienti, a mohou ve stadiu úplné bezmocnosti a závislosti při dobré ošetřovatelské péči žít i několik let.

Péče o ně je potom opravdu během na velmi dlouhou trať a je dobře rozvrhnout síly a využít i dostupné možnosti pomoci zvenčí, aby se tato situace vůbec dala v domácím prostředí zvládnout.

To, že jste se rozhodla se postarat o maminku doma, je jistě pro ni to nejlepší, co se dá udělat. Starší člověk většinou špatně snáší změny a lidé s demencí se obvykle při změně prostředí ještě zhorší. I když píšete, že Vás již maminka nepoznává, něco z okolí jistě ještě vnímá, i když je to třeba jen příjemný dotek, známá vůně nebo tón hlasu. Také je jasné, že v žádném ošetřovatelském zařízení by jí celodenní péči a pozornost jedné milující osoby neposkytli. Na druhou stranu je však určitě potřebné a dobré, abyste i Vy měla možnost si odpočinout a dočerpat síly, protože taková péče je obrovskou a dlouhodobou zátěží. Je možné se zkusit domluvit v rámci rodiny na nějakém pravidelném vystřídání nebo využít možnosti pečovatelských služeb nebo i respitního pobytu v nějakém lůžkovém zařízení, kde by se o Vaši maminku např. na týden nebo pár týdnů postarali. Takovéto respitní pobyty nabízejí např. i lůžkové hospice.

Máte můj velký obdiv, že jste se do tak nelehkého úkolu péče o maminku na konci jejího života pustila, a přeji Vám hodně sil.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz