Maminka se léčí už 8 let s rakovinou. Kolik nám zbývá času?

Odpověď na dotaz ze dne 16. 11. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobry vecer, moc se omlouvam za svuj dotaz, ale mam pocit, ze jsem na dne psychicky i fyzicky.
Uz rok a pul se staram o maminku (85 let). 8 let se leci s rakovinou, letos se ji udelaly metastazy ve zlomene ruce ( tu ruku ma zlomenou uz dva a pul roku od ramene dolu a nikdo nezjistil, jak si ji zlomila, najednou ji zacala bolet a nesrostla doposud). Mela chemo, metastazy zmizely skoro vsechny, ale letos o prazdninach ji prestaly poslouchat nohy. Mamka to prisuzovala silne artroze. Jenze v zari najednou ochrnula, nedokazala ani sedet, hrozne ji bolely zada, kolena a paty. Privolany lekar mi pak rekl, ze ma telo plne metastaz a ze se neda nic delat. Volala jsem i jeji onkolozce a ta mi rekla, ze ma podle vseho metastazy i na mozku, proto pry tak ochrnula. Mamka to nevi, ja ji rekla, ze je to nasledkem te letosni chemoterapie a ze to prejde, ze se ji zas ulevi. Do nemocnice nechce a ja ji tam dat nechci. Ted v sobotu ji bylo hrozne zle, ale od te doby porad spi, budi se jen na jidlo. Pry je hrozne unavena, naji se a usne skoro hned. Obcas se probudi, jen se zepta, jestli jsem u ni a zas usne.
Ja vim, ze zazrak se asi nestane, ale da se odhadnout, kolik nam jeste zbyva casu? Na jednu stranu bych chtela zastavit cas, ale na druhou stranu kdyz se probudi, ma bolesti, kazde prebaleni je boj, kazdy den cekam se strachem, co bude, jen si rikam, ze dokud ma chut k jidlu, tak je to dobre.
Moc dekuji za odpoved.
Iveta

Iveta

Milá Iveto,

Vaše maminka se již 8 let léčí s rakovinou, má mnohočetné metastázy v kostech, většinu času prospí, ale když je vzhůru, trápí ji bolesti. Do nemocnice maminka nechce, staráte se o ni doma. Ptáte, kolik může mít maminka ještě času před sebou.

Předně bych chtěla napsat, že velmi oceňuji Vaši statečnost, obětavost a lásku k mamince, které dlouhodobou péčí prokazujete. Z toho, co píšete, je zřejmé, že to musí být nesmírně náročné, chápu, že už se cítíte zcela vyčerpaná.

Pro maminku je fakt, že je doma a má Vás nablízku velmi důležitý, ale bylo by dobře zajistit si na péči o maminku pomoc, abyste se Vy sama nezhroutila. Pokud máte ve svém okolí některý z mobilních hospiců, zkuste se na něj obrátit. Jsou to organizace zaměřené na pomoc terminálně nemocným pacientům v jejich domácím prostředí. Mají k dispozici lékaře i sestřičky, často i psychologa a sociálního pracovníka a mohou jak ulevit mamince od bolestí, tak poradit Vám s ošetřovatelskou péčí.

Pokud žádný mobilní hospic ve Vašem okolí nefunguje, obraťte se na praktického lékaře Vaší maminky. Měl by se na miminku přijít podívat, předepsat léky proti bolesti, může napsat poukaz na návštěvu sestřiček některé z agentur domácí péče, které Vám mohou chodit s péčí o maminku pomáhat. Když by se Váš praktický lékař chtěl poradit např. s nastavením medikace, může zavolat do naší poradny a rádi s ním budeme maminčinu léčbu konzultovat.
Dále lze využít sociální služby, neboli pečovatelské služby, které mohou pomoci zejména s ošetřovatelskou péčí, s hygienou, s polohováním, tato služba se platí, cca 120-130 Kč na hodinu.

Kdybyste u praktika nepochodila, účinné léky na bolest může předepsat i ošetřující onkolog. Velmi šikovné jsou léky na bolest ve formě opiátových náplastí, které se přelepují 1x za 3 dny a udržují stálou hladinu léku v krvi, k tomu je třeba mít k dispozici i rychle působící lék např. morfin v tabletách, kapkách či injekcích, který se podává podle potřeby. To znamená tehdy, když si maminka začne na bolesti stěžovat nebo např. hodinu před hygienou či jinou bolestivou manipulací jako premedikace.

Zkuste se zeptat i v rámci rodiny nebo mezi přáteli, zda by Vás alespoň občas někdo z nich nepřišel vystřídat, abyste si Vy sama mohla např. dojít na procházku, popovídat s kamarádkou, v klidu nakoupit nebo se pořádně vyspat. Je to opravdu důležité, abyste se mohla starat o maminku, musíte se postarat i sama o sebe. Není v tom nic sobeckého, všichni potřebujeme někdy odpočívat a tzv. dobít baterky.

Co se týká časové prognózy, je těžké se vyjádřit takhle na dálku, ale z toho, co píšete, bych myslela, že půjde již spíše o dny až týdny než měsíce. Ale bylo by dobře, aby ten čas prožila maminka pokud možno v klidu, bez zbytečných bolestí a Vy abyste se měla na koho obrátit se svými starostmi. Pokud by to již bylo doma příliš těžké, je možno se obrátit na některý z lůžkových hospiců. Většina z nich umožňuje celodenní přítomnost blízkých osob u nemocného, často se dá domluvit i přespávání přímo s nemocným na pokoji. A prostředí bývá vlídnější než v nemocnici.

Jak jsem již psala v úvodu, nesmírně si vážím Vašeho úsilí se o maminku co nejlépe postarat a moc Vám přeji, abyste na to nebyla sama.

S úctou
MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz