Maminka s CHOPN IV. stupně má zápal plic, je na kyslíku, dostává pětkrát denně morphin. Není to moc?

Odpověď na dotaz ze dne 30. července 2020 zobrazit původní dotaz
Dobry den, maminka ma chopn 4.stupen, 24h denne na kysliku. Nyni zhorseni stavu kvuli zapalu plic. Spolupracovala velmi dobre az do ted. Kvuli zapalu nyni hospitalizovana a podavan lekarem 5x denne 1/2ampule morfinu. Maminka kvuli tomu neni pri vedomi skoro. Obavam se, ze davky jsou moc vysoke, uz tam jen bezvladne lezi. Neni takova davka nebezpecna? Krom kysliku neni napojena na zadny monitor, coz mi v jejim stavu prijde taky malo. Dekuji predem za odpoved
Romana
Vaše maminka má pokročilé selhávání plic, je trvale připoutána na kyslík. Nyní je v nemocnici pro další zápal plic. Na dušnost dostává morphin, je obluzená a vy se ptáte, zda je to v pořádku, zda dávky nejsou vysoké a nemohou jí ubližovat.

Vážená Romano,

váš dotaz je pochopitelný, je vidět, že máme o maminku velké obavy. Neměla jsem žádnou možnost ji vyšetřit, neznám žádné další podrobnosti a tak moje odpověď bude obecná. Je vždy velmi důležité si jednak uvědomit a pojmenovat, co je cílem péče o pacienta a také rozklíčovat, které postupy k takovému cíli povedou. Pacienti v konečné fázi selhání plic (což je zřejmě případ vaší maminky) mohou trpět velmi těžkou dušností. Dušnost pacienti, kteří ji zažili, řadí mezi jeden z nejhrozivějších příznaků vůbec. Proto lékaři jeho léčbě věnují obvykle velkou pozornost. Pokročilé selhávání plic při CHOPN – chronická obstrukční plicní nemoc, tedy nemoc, která vede k postupnému omezování plicních funkcí a ke zhoršování schopnosti plic dostatečně okysličovat krev, bohužel není dnešními medicínskými postupy řešitelné. Do budoucna se pouze různou rychlostí zhoršuje. Opakované zápaly plic jsou další známkou toho, že nemoc hodně pokročila. Morphin, jako hlavní lék proti dušnosti, je podáván těmto pacientům právě proto, že se nemoc zhoršila. Jedním z projevů tohoto zhoršení je právě také ospalost, někdy zmatenost, obluzenost způsobená nedostatečným okysličením mozku. Navenek to pak může vypadat, že tento stav je způsoben podávanými léky, i když ve skutečnosti je způsoben právě zhoršením nemoci samé, které si vyžádalo podávání těchto léků. Je dost pravděpodobné, že kdyby morphin lékaři vysadili, vědomí maminky se nezlepší, ale maminka se bude dusit za plného vědomí. Dávky, které uvádíte, jsou zcela namístě. Jde o malou dávku, která by neměla vést k vámi popisovanému stavu. Tedy se domnívám, že ten je skutečně bohužel způsoben nemocí samou a komplikací – tedy zápalem plic.

Možná by pro vás mohlo být důležité probrat s ošetřujícími lékaři, co je vlastně cílem péče o maminku. Zda záchrana jejího života za každou cenu (tedy i využití agresivních postupů včetně napojení na umělou plicní ventilaci – pokud by vůbec přicházela v úvahu), prodloužení života (ale již ne za každou cenu a v jakékoli kvalitě) nebo léčba příznaků pokročilého onemocnění. To může vám i mamince pomoci zorientovat se v postupech, které lékaři používají. Možná v nemocnici, kde maminka leží, funguje paliativní tým – zeptejte se ošetřujícího lékaře na možnost tento tým přizvat. Profesionálové pracující v těchto týmech dokáží dobře řadu věcí osvětlit, zformulovat cíl péče a naplánovat, jak bude další péče probíhat tak, aby plánované cíle byly reálné a byly ve shodě s tím, co si přeje pacient a jeho nejbližší.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová