Maminka prošla opakovaně léčbou rakoviny, má bolesti, křeče, zvrací atd. Co se děje v maminčině těle? Lze to vyléčit?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 10. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám dotaz týkající se mé maminky, je jí 50 let, jaká je šance na úplné vyléčení, před 4 lety prodělala rakovinu tlustého střeva, po operaci nastoupila na chemoterapie a vše dopadlo dobře, nečekali jsme, že by se to mohlo někdy vrátit, ale stalo se to. Před 2 lety se jí udělal duplicitní 9cm nádor tlustého střeva mezi dělohou a ledvinou, dostali jsme se do péče ke špičkovým lékařům a vše se povedlo, i když to byla náročná operace, kde ji vzali část močovodu, uzlin, vaječníky a dělohu, tak byla silná a všechno zvládla, následovala zase chemoterapie, ale “vyléčila se”. Do toho ji začaly kolabovat ledviny, takže má stenty v obou. Mysleli jsme, že jsme už úplně vyhráli, ale před 14 měsíci ji začala bolet záda u beder a bolest vystřelovala směrem do nohy, přišlo ji, jak kdyby ji bolela kost zevnitř, neurčitá bolest, prý neuropatická, každý týden jsme byli ne jiných vyšetřeních a řekli nám, že to jsou nejspíše poškozené nervy od ozařování, že by to mělo ustát, přes rok spala okolo 3 hodin denně, protože “umírala” bolestmi, před 3 měsíci byla na běžné kontrole u onkologa, za týden nám volal, že se ji zvýšily markery, byla tedy objednána na PET/CT, kde jsme si před měsícem byli pro výsledky a opět rána, našli 2cm metastázu v játrech, pár milimetrových metastází v uzlinách v pánvi a v 5 obratli jednu 4,5 cm, což byl prý ten původ bolesti, kterou měla přes rok. Naštěstí jsme se přes známe dostali k výbornému neurochirurgovi a i ke skvělému týmu lékařů, kteří se pustí do operace jater, takže za týden nastupuje na játra, kde se prý vypálí metastáza, pak nastoupí na chemoterapie, aby se “zneškodnily” metastáze v uzlinách a pak se půjde na ten zákrok obratle, hrozně věřím tomu, že to dopadne vše dobře, ale trápí mě, že za poslední měsíc zhubla 15 kilogramů, chuť k jídlu má, ale už přes týden zvrací, má nekontrovatelný průjem, i když nic nejí, protože má šílené křeče v břiše, při kterých brečí bolestí, ale to jsem opravdu v životě neviděla, to jsou zvuky, jako kdyby tekla někde voda a bublala, ale hrozně moc nahlas a jsou vidět “střeva”, jak se hýbou, běhal mi mráz po zádech jenom, když jsem to viděla. Prý to může být od té metastázy na játrech, ale že je to zvláštní, když je tam jenom jedna. Mám opravdu strach, všechno vypadá, že se odoperuje, podstoupí chemoterapie a bude všechno v pořádku, ale i tak mám hrozný strach a chtěla bych se zeptat jaká je prognóza, opravdu se může všechno vyléčit, když se to rozhodli operovat? Může tady být ještě 20 nebo více let, když se vše teď zvládne? Co může být ta težce popsatelná “věc“ se střevy? Moc Vám děkuji předem za odpověď, už jsem probrečela 14 dní každou noc, do toho studuji práva, takže psychicky se mi to blbě zvládá všechno, hlavně maminka je pro mě jako zároveň nejlepší kamarádka, nejbližší člověk na celém světě. Ještě jednou děkuji!

Anna-Marie

Vážená Anno-Marie,

vaše maminka se již několik let potýká s nádorem tlustého střeva. Podstoupila náročné operační výkony, přesto se nemoc vždy znovu objevila na jiném místě. Nyní velmi zeslábla, hodně zhubla, zvrací a má velké bolesti břicha a zad. Podle nových vyšetření jsou další ložiska v játrech, páteři a v uzlinách. Máte o maminku velké obavy a ptáte se, zda je vůbec šance na úplné vyléčení.

Prosím berte mou odpověď jako velmi obecnou — jednak nejsem onkolog a jednak jsem neměla možnost maminku vyšetřit, pročíst lékařské zprávy a zorientovat se v dosud proběhlé léčbě. Obvykle bohužel ve chvíli, kdy nádor metastázuje do více lokalit — především uzlin a kostí, naděje na úplné vyléčení rapidně klesá. Současné onkologické postupy, včetně těch, o kterých se zmiňujete, jsou schopny poměrně dlouhou dobu (měsíce i léta) udržovat nádor “na uzdě”. Pokud ale nemocný slábne, hubne a celkově neprospívá, obvykle to znamená, že nádorové onemocnění se vymyká možnostem ovlivnění. Bolesti a potíže, které u maminky pozorujete, mohou být způsobeny jak nádorem samotným, jeho progresí, tak ale i pooperačním stavem po velmi složité operaci. Přesnou odpověď vám bude schopen dát jedině ošetřující lékař (onkolog nebo chirurg).

Vzhledem k obtížím, které jsme zmínila, bych vám velmi doporučila kontaktovat ambulanci paliativní medicíny nebo tým paliativní a podpůrné léčby. Obvykle jsou již dnes dostupné ve větších nemocnicích a v některých hospicech. Zde se lékaři a další profesionálové soustředí na zvládání průvodních příznaků závažných onemocnění a to bez ohledu na to, zda je pacient léčen u specialistů nebo byla léčba ukončena. Pomohou vám i mamince probrat jak možnosti léčby, tak i poskytnou všemožnou oporu a podporu pro to, abyste takovou situaci lépe zvládaly. I pro vás může být velmi důležité společně promluvit o tom, co je pro maminku důležité, co ona sama by si přála, z čeho má obavy a v co naopak doufá. Ne vždy se váš pohled musí shodovat s maminčiných a tím spíše, že máte k mamince tak blízko, je otevřený rozhovor zcela zásadní.

Přeji vám a vaší mamince, abyste našli rychle pomoc a podporu, která vám pomůže v této složité situaci vše společně projít.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz