Maminka potřebuje nepřetržitou péči, potřebujeme ji někam na týden umístit. Jak postupovat?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 7. 2017 zobrazit původní dotaz

Prosím o radu, pečuji s manželem o matku, která vyžaduje 24 hodinovou péči již přes 3 roky a potřebovali bychom ji asi na 1 týden někam umístit. Chtěla jsem od lékaře doporučení na LDN, ale ten mi to odmítl, že si to mám zařídit sama. Nevím jak mám postupovat. Bydlíme v Kolíně. Děkuji Robovská.

S. Robovská
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, se už přes tři roky pečujete s manželem o matku, která potřebuje 24 hodinovou péči. Potřebovali byste jí na týden zařídit pobyt v lůžkovém zařízení a lékař vám odmítl dát doporučení do LDN. Bydlíte v Kolíně a nevíte, jak dál postupovat.

Dobrý den, paní Robovská,

velmi si vážím péče, kterou matce poskytujete. Celodenní péče každý den opravdu vyčerpává, o to více pokud pečujete dlouhodobě. Ráda bych vás oba s manželem podpořila v tom, zajistit si podporu nebo alespoň odlehčení od denní péče. Ať už to bude krátkodobý respitní (odlehčovací) pobyt nebo potom třeba podpora pečovatelské služby doma.

K Vašemu dotazu — krátkodobé pobyty v lůžkových zařízeních (od jednoho týdne do tří měsíců) se označují jako respitní nebo odlehčovací pobyty. Slouží k tomu, aby odlehčily rodině, která se dlouhodobě stará o nemocného blízkého. Záleží na tom, jakou míru zdravotnické péče maminka potřebuje — pokud do zařízení zavoláte, popíšete situaci, měli by Vám umět poradit, zda by péči o maminku zvládli, jakou mají kapacitu a co potřebujete k žádosti o péči. Nejblíže ke Kolínu v našich kontaktech vidím Poděbrady (Domov pro seniory) a Libice nad Cidlinou (Domov se zvláštním režimem), dále Kutnou horu. V našich kontaktech nemusí být všechna fungující zařízení, takže určitě můžete zkusit i vyhledávat respitní pobyty a odlehčovací pobyty na internetu, např. v iregistru MPSV.

Respitní pobyty poskytují:

  1. Domovy pro seniory, které zajišťují spíše pečovatelskou péči, tzn. hygienu, pomoc s jídlem atd., zdravotnickou péči jen v malé míře — lékař většinou dochází párkrát v týdnu do domova.
  2. Domovy se zvláštním režimem, které obvykle pečující o lidi s různými typy demencí nebo ve stavech po cévních mozkových příhodách, případně o lidi s onkologickým onemocněním, tedy o klienty, kteří vyžadují častou zdravotnickou péči.
  3. Lůžkové hospice, které mají zkušenost s lidmi, kteří jsou v konečném stadiu onemocnění nebo umírají, takže potřebují vhodnou zdravotnickou i pečovatelskou podporu.

Přeji hodně štěstí v hledání respitního pobytu a mnoho sil do péče.

S pozdravem

Veronika Drnková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Veronika Drnková

Mgr. Veronika Drnková

poradenská pracovnice, psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz