Maminka odmítá hovořit o svém vážném zdravotním stavu. Jak s ní mám komunikovat?
Vážená paní Lucie,
chci Vám říct, že to, jak se maminka chová, je jeden ze způsobů, jak se člověk vyrovnává s faktem vážné nemoci – nejde o to všechno probrat a říct, napřed se člověk musí sám vyrovnat vůbec s faktem, že to je pravda.
Většina lidí reaguje podobně, i když v různých časových intervalech a různé intenzitě – napřed ale fakt nemoci a její vážnost většinou odmítne. Což se projevuje také tím, že popírá téma nemoci, nechce to vůbec připustit. Zároveň ale uvnitř člověka probíhá proces vyrovnávání se s faktem, že to je pravda. Neznamená to tedy, že maminka netuší, jak na tom je, ale že to zatím nechce brát v úvahu a mluvit o tom. Uvnitř sebe ale ví nebo alespoň tuší, že tomu tak je.
Většinou nemocní cítí, že je situace vážná. Často ale nechtějí, zvlášť se svými blízkými, takovou situaci probírat. Většinou tím své blízké i sami sebe chrání před silnými emocemi, které by takový hovor zřejmě přinesl.
Po fázi popírání většinou přijde hněv a smutek – člověk se vlastně zlobí na osud nebo Boha, že mu takovou situaci život přinesl, prožívá nespravedlnost a bezmoc. Někdy se tato fáze může projevovat i navenek v chování vůči blízkým lidem – jako netrpělivost, podrážděnost, výčitky, zlost. Všechny tyto fáze ale směřují k vyrovnání se s faktem vážné nemoci.
Je individuální, nakolik chce být člověk v tomto procesu provázen blízkými. Někomu dělá dobře vše probírat – někdy ale s někým jiným než s nejbližšími, někdo jen chce, aby druzí byli kolem něho, ale respektovali jeho odmítání tématu.
To, co – myslím – můžete udělat, je ptát se maminky, jestli si nechce o tom, jak jí je a co možná bude následovat, popovídat. Znamená to, že dáváte najevo připravenost k hovoru o tom, co je pro Vás všechny hodně těžké – že to unesete a jste v tom k dispozici. Zároveň ale respektujete, když maminka to téma otevírat nechce. Můžete také o jejím nastavení a náladě mluvit s lékařem – možná by leccos, co nechce probrat s Vámi, otevřela s ním.
Můžete dávat najevo jen svou připravenost a otevřenost. Jestli na ně přijde stejná odpověď ze strany Vaší maminky, je opravdu její volba.
Možná byste i Vy nebo někdo jiný z Vašich blízkých potřebovali podporu – někoho, s kým právě o všem, co prožíváte, můžete mluvit bez obav a ohledů na druhé. Podívejte se, jestli někoho takového kolem sebe máte.
Co uděláte v tomto ohledu pro sebe – to znamená, dokážete to téma unést a mluvit o něm - děláte i pro svou maminku.
Milá paní Lucie, držím Vám palce a myslím na Vás.
Ilona Peňásová