Maminka nese těžce umírání manžela na rakovinu, doléhá na ni úzkost z budoucnosti. Kde zajistit psychoterapii?
Dobrý den, paní Danielo,
hledáte psychoterapii pro maminku, která umírá manžel. Vnímáte, že cítí beznaděj a úzkost a ráda byste ji podpořila nabídkou psychoterapie.
Oceňuji Vaši péči o maminku. Je zcela normální a pochopitelné, že v době vážné nemoci manžela, který umírá, je mamince těžko. Ztráta životního partnera je jednou z nejnáročnějších situací, které zažíváme. V době těžké manželovy nemoci začíná pro maminku proces truchlení. Manžel je ještě tady, ale společného času už patrně nebude mnoho. Je pochopitelné, že maminka začíná myslet na to, jaký bude její život bez něj. Pocity beznaděje a úzkosti k velké ztrátě patří. Zároveň je moc důležité, že není na tu tíhu sama, má Vás. I Vy ztrácíte, umírá Vám nevlastní otec. Je to ale jiný druh ztráty.
Možná má maminka potřebu Vás chránit, a proto si moc nechce stěžovat, snaží se nést to statečně. Je dobře, že si občas dovolí i zmínit, že je jí těžko. Možná není pro Vás snadné to slyšet. Pomocí může být v tu chvíli právě trpělivé vyslechnutí.
Píšete, že maminka o svých pocitech nerada hovoří. Je otázkou, zda by měla zájem psychoterapii vyzkoušet. V současné době většina terapeutů přerušila vzhledem k aktuální epidemiologické situaci setkávání tváří v tvář. Existuje linka Anténa, kde je možné s psychoterapeutem mluvit. To je teď asi nejdostupnější možnost. Není pouze pro lidi zasažené přímo koronavirem, je to možnost mluvit s terapeutem ve chvíli, kdy osobně to není možné. Maminka může také využít linku Amélie určenou lidem, kterých se týká onkologické onemocnění (ať už přímo nebo u blízkých). Zkušenost s doprovázením lidí, kterým umírá někdo blízký, mají také pracovníci poraden, které fungují při řadě hospiců, např. při hospici v Čerčanech nebo Cestě domů.
Možná by podpůrný rozhovor mohl poskytnout i někdo ze zařízení, ve kterém teď nemocný pobývá.
S přáním hodně sil v náročné situaci
Barbora Váchová