Maminka náhle zemřela v nájemním bytě, který policie zapečetila. Po kom může majitel nárokovat ušlý nájem?

Odpověď na dotaz ze dne 6. 1. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, maminka náhle zemřela zkraje listopadu 2022, žila sama v bytě jako nájemník v domě, patřícím soukromému majiteli. Ačkoliv není co dědit, policie byt zapečetila do vypořádání dědického řízení, které ještě ani nezačalo. Majitel bytu jej nemůže užívat/pronajímat -- po kom může nárokovat ušlý nájem? Nepřipadá mi spravedlivé nárokovat ušlý nájem po dědicích, kteří neovlivní délku dědického řízení, a byt pozůstalé rovněž nemohou užívat. Jak se má v takové situaci postupovat? Předem děkuji za vyjádření, Alexander Jurman

Alexander Jurman
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vaše maminka na podzim náhle zemřela v nájemním bytě. Policie byt zapečetila a tím znemožnila jeho opětovné pronajmutí do konce dědického řízení. Ptáte se, po kom může majitel nárokovat nájem. Zajímá Vás také, jak postupovat. Nepřijde Vám spravedlivé, aby dědicové byli zodpovědní za placení nájmu.

Dobrý den,

pro případ smrti nájemce zákon upravuje, na koho přecházejí práva a povinnosti z nájmu. Jestliže Vaše maminka v domácnosti žila sama, pak nájem přechází na její dědice. Zákon ovšem dědici umožňuje vypovědět nájemní smlouvu bez udání důvodu do tří měsíců poté, co se dozvěděl o smrti nájemce a o svém dědickém právu. Stejným způsobem může nájem vypovědět i pronajímatel.

V případě výpovědi nájmu – jak ze strany dědice, tak ze strany pronajímatele – činí výpovědní doba 2 měsíce. Dluh na nájmu, který vznikne do konce výpovědní doby, spadá do okruhu pozůstalosti, a pronajímatel jej může vymáhat.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz