Maminka má rakovinu vaječníků, po těžkých stavech přišlo zlepšení. Je možné, že nádor ustoupil?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 12. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
ráda bych s dozvěděla, co se děje s mojí maminkou. V 57 letech onemocněla rakovinou vaječníků. Prošla operací a následně chemoterapií. Bohužel do roka se objevily nádory na mozku, metastázy. Jeden z nich byl v levém mozečku. Další operace. Za měsíc po operaci se nádor v mozečku objevil znovu. Další operace. Za rok byl nádor zpátky. Další operace. Mezi tím ozařování. Minulý rok na podzim se nádor objevil zase. Poslední operace a poslední ozařování. Za půl roku další recidiva a nepříznivá reakce na ozáření, což spočívalo v objevení nějakých stínů v oblasti celého mozku na MR. Následovalo ukončení onkologické léčby. Mamka měla samozřejmě následkem všech těchto procedur silnou poruchu řeči, chůze, špatně pohyblivou levou stranu těla, především ruka, noha. Skončila v hospicu. Vzhledem k tomu, že nebyla v terminálním stavu, byla v září přeložena do Domova seniorů. Celou dobu je téměř nepohyblivá, ležák. Má pouze tekutou stravu. Velice špatně se jí polyká, zřejmě po ozařování. Tekutiny musí mít zahuštěné. Za tu dobu co je v DS to několikrát vypadalo, že již umírá. Nemohla mluvit, nepoznávala, nechtěla moc jíst a pít. Všichni jsme se připravovali na nejhorší. Dnes jsou to tři měsíce, co je v DS a asi před dvěma týdny se jí jakoby ulevilo. Začala líp mluvit, zlepšila se jí paměť, dokonce dokáže jíst i rohlík. Z toho byl asi den, dva, kdy zase jen ležela, pořád spala, nepoznávala a nemohla mluvit. A další den je zase lepší. Prosím o názor, jestli je možné, že nádor třeba ustoupil, nebo jestli je to normální proces umírání. Je to psychicky velice náročné. Navíc tím dlouhým ležením velmi ochabla. Nevíme tedy, jestli by nebylo dobré jí zajistit rehabilitaci, kdyby se náhodou "uzdravila". Budu moc vděčná za jakékoliv názory. Předem moc děkuji. Monika V.

Monika

Vážená Moniko,

vaše maminka má velmi pokročilý nádor vaječníků, který se mimo jiné rozšířil také do mozku. Podstoupila několik výkonů k odstranění metastáz. Nyní již byla protinádorová léčba ukončena. Maminčin stav ale velmi kolísá — chvíli se všem zdálo, že se blíží úmrtí a nyní se maminčin stav vylepšil. Trochu komunikuje, trochu jí a vy se ptáte, zda je to normální a zda to může znamenat i úplnou úzdravu.

Tento obraz není obvyklý, ale občas jej v hospici vídám. Nemocný upadne do různě hlubokého bezvědomí, zdá se, že k úmrtí dojde během pár hodin, nejvýše dnů a náhle se probere zpět do života a začne zase komunikovat a přijímat potravu. Co přesně se děje, se ale můžeme jen dohadovat. Například metastázy v mozku mají tendenci k otoku v okolí. Tento otok pak zhoršuje stav vědomí. Když pak z různých důvodů otok ustoupí, vědomí či jiné projevy také ustupují. Dalším možným mechanismem je rozvrat vnitřního prostředí, který se upraví paradoxně díky tomu, že nemocný nepřijímá (jde o poruchu hladin sodíku) — opět vzniká otok mozku, který s úpravou vnitřního prostředí ustupuje. Bohužel je velmi nepravděpodobné, že by toto znamenalo úzdravu. Někdy se také může se zpožděním projevit efekt protinádorové léčby.

Je pochopitelné, že tento stav je velmi matoucí a mění pohled na situaci. Zcela samozřejmě pak vyvstávají otázky, zda by se neměl změnit přístup k nemocnému, přehodnotit dosavadní léčebný plán a nějak jej nezměnit tak, aby se nezanedbalo nic, co by nemocnému mohlo jakkoli prospět. Můžete samozřejmě mamince nabídnout šetrnou rehabilitaci, využít každého dne, kdy je mamince lépe tak, jak jí to vyhovuje. V medicíně sice nic není na 100%, ale jak jsem již zmiňovala výše, je velmi nepravděpodobné, že by nádor zcela ustoupil a maminka získala další roky života.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz