Maminka má rakovinu slinivky, od operace zhubla 10 kg, upíjí Nutridrinky. Jaké má vyhlídky? Je výživa dostatečná?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 5. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
mamince byl 18.1.2021 diagnostikován karcinom pankreatu (staging pT2, N0,M0, Stage 1b, R0 resekce, Grade 3). 1.2.2021 byla provedena hemipancreatoduodenectomie, Traverso. Zaveden port a již 3.3 nasazena adjuvantní chemoterapie m Folfirinox (12 cyklů). Mám 2 otázky. Není možné najít mnoho statistik doby přežití u takto diagnostikovaného karcinomu. Šlo by lehce nastínit, jaké mohou být u tohoto typu nádoru vyhlídky? A druhá otázka. Od 4 cyklu maminka v podstatě nejí. Dostane do sebe maximálně 2-3 125ml nutridrinky. Vypije cca. 1l vody. Již dostala několik transfůzí minerálů (K, Na, Cl). Pevnou stravu většinou vyzvrací. Od operace zhubla 10 kilo (z 65 na 55kg). Může být pouze na této doplňkové výživě? Může vůbec takto další 4 měsíce fungovat? Děkuji za odpověď.

Petr .P

Vaše maminka se léčí s karcinomem pankreatu. Podstoupila rozsáhlou operaci a nyní dostává navazující – adjuvantní chemoterapii, kterou maminka velmi špatně snáší. Toleruje jen tekutou stravu, vše ostatní zvrací a trápí ji velké nechutenství. Je hodně vyčerpaná. Máte velké starosti, zda může v takovém stavu chemoterapii zvládnout. Rád byste také věděl, jak dál se může její stav vyvíjet.

Dobrý den, pane Petře,

příznivou informací je, že stádium 1b znamená, že karcinom není rozšířený mimo slinivku, je lokalizovaný a jeho omezená velikost ještě umožňuje nádor co nejspolehlivěji odstranit operačně. Adjuvantní chemoterapie má zvýšit efekt operačního výkonu tak, aby se nemoc brzy ve zbývající části pankreatu či jinde v břišní dutině neobjevila znovu. Je dobře, že bylo možno právě tento typ operace uskutečnit, protože u pacientů, kde je karcinom již větší, či již založil metastázy, bývá další postup nemoci velmi rychlý. Operace, kterou maminka podstoupila, má potenciál nejen prodloužit její život, ale zejména zabránit závažným komplikacím, které při rozšiřování nádoru v břiše hrozí. Bohužel, obecně je karcinom slinivky velmi nepříznivý a úplné vyléčení, ani po této operaci není možné. Ale zatímco bez operace mají pacienti před sebou v průměru 6 měsíců, díky operaci to může být mnohem déle. Více než 5 let však přežívá pouze 1-2% ze všech nemocných s touto diagnózou. Na bližší informace, tedy kolik těch měsíců může maminka mít, či jestli je reálné očekávat i roky života, se musíte ptát jejího onkologa. Protože to záleží na mnoha individuálních faktorech. Na celkové kondici nemocného, dalších nemocech, na rezervách organismu, na efektu léčby (tedy, zda se nádor brzy neobjeví znovu) i na tom, jak nemocný léčbu toleruje. A bohužel, právě tento aspekt je u Vaší maminky nyní nepříznivý.

Nejdůležitější je proto v tuto chvíli probrat s ošetřujícím onkologem, jaký je cíl chemoterapie, kterou maminka tak špatně snáší a která ji nyní evidentně velmi vyčerpává. Je potřeba zvážit, čeho je možno touto chemoterapií dosáhnout a jaké má konkrétně Vaše maminka reálné šance k dosažení stanoveného cíle. Pokud jde o prodloužení efektu operace, tedy nejde o úplné vyléčení, ale o zajištění co nejdelšího období v dobré kvalitě života, pak nebude vhodné v této chemoterapii pokračovat. Protože by maminku vyčerpala zcela, tedy nedala by jí žádný čas navíc, ale naopak by jí ten čas, který díky operaci dostala, výrazně znesnadnila. Vaše otázka, kterou zde kladete, je velmi důležitá. A proto Vás chci podpořit v tom, abyste se ptal maminčina onkologa, protože jen on může takovou rozvahu udělat a jen on může zvolit cestu, která bude pro maminku přiměřená. Bude k tomu potřebovat i názor a pohled Vaší maminky.

Protože je důležité zejména to, co právě jí dává smysl. Zda naděje na jakýkoliv den navíc, pokud lze od chemoterapie prodloužení života očekávat, anebo čas strávený doma, bez vyčerpávajících nežádoucích účinků „léčby“. Můžete se lékaře zeptat i na možnost podpory maminky v průběhu chemoterapie umělou výživou, pokud by měla možnost jí dodat sílu (ne vždy je to možné), či na možnost nastavení léčby zvracení. Je zapotřebí se ptát, zda je toto zhoršení způsobeno léčbou, nebo slabostí v důsledku nemoci. A pokud je to nežádoucí účinek léčby, zda je možnost takzvanou symptomatickou léčbou tento nežádoucí účinek zmírnit či odstranit. Zda je tento stav při terapii dočasný. A zda lze reálně očekávat, že se mamince uleví a dostane ještě kvalitní týdny? či měsíce? života, pokud ho přečká díky lékům proti zvracení a případně pomocí umělé výživy do žíly.

Vím, že jsem Vám dala spíše více otázek než odpovědí. Bohužel nejsem ten, kdo Vám může dát konkrétní odpověď. Možná Vám ji nedá nikdo. Ale v tuto chvíli je pro Vás důležité vědět, jak a na co se ptát lékaře, který Vaši maminku a její stav a možnosti zná. Abyste společně s ním a s maminkou mohli dospět k tomu, co mamince bude dávat největší smysl.

Přeju Vám oběma, abyste od lékaře dostali co nejvíce odpovědí důležitých ke zvolení té správné cesty. Věřím, že by Vám v takovém rozhovoru a rozhodování mohl velmi pomoci právě paliativní tým. Informujte se, zda máte ve svém okolí ambulanci paliativní a podpůrné péče, kam byste mohli přijít ke konzultaci, kde by maminku vyšetřili a promluvili si s vámi oběma o reálných možnostech na základě kompletních lékařských zpráv.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz