Maminka má rakovinu, ale nechce nám k tomu mnoho říct. Myslíte, že má metastáze?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 1. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.Chtela jsem se zeptat.V srpnu mi mamince našli rakovinu plic nechce nám o tom nic říct a tak se chci zeptat.maminka chodí na chemoterapii a říká že ji čeká ještě ozařování.Kdyz lékaři zjistili že na těch plicích něco má tak řekli že má nádor a okolo nádorů jsou malé nádory.bojim se o maminku.maminka se bojí jak to vezmeme jako její děti tak zapírá a stále tvrdí že bude v pořádku asi ztoho moc nevyctete ale myslíte že má metastáze.dekuji moc

Zuzana gonzalezova

Dobrý den,

je mi moc líto, že maminka prochází rakovinou plic a léčbou. Rozumím Vašim obavám o maminku, dokážu si představit, že kromě strachu o ni prožíváte také velkou dávku nejistoty z toho, co bude. A logicky hledáte informace. Informace, které uvádíte, jsou bohužel opravdu neurčité, než aby se mohl lékař konkrétně vyjádřit k tomu, o jaký nález se jedná.

Z toho, co píšete, jsem pochopila, že vás děti má maminka tendenci chránit. Také jsem vyrozuměla, že pro Vás konkrétně není ta ochrana ku pomoci, spíše zvyšuje nejistotu. Nevím, jak to mají ostatní v rodině, možná jinak. Navrhuji, abyste nejprve sama vyhodnotila, jestli informace o maminčině zdravotním stavu a případné prognóze chcete vědět, a to v případě, kdyby šlo o špatné zprávy. Můžete také žádat jen část informací, ne všechny, promyslet rozsah toho, co byste vědět potřebovala. Každý má v této situaci jiné potřeby, někdo potřebuje žít ze dne na den, informace o vývoji onemocnění a prognóze ho stresují, chce znát jen další známý krok. Někdo naopak potřebuje informace i za tu cenu, že nejsou příznivé, protože se potřebuje zorientovat, připravit se na to, co může nastat, možná se i nějak zorganizovat v rámci rodiny pro případnou podporu a asistenci nemocnému.

Přemýšlím o tom, že pro maminku může být rozhovor o nemoci také těžký, možná nechrání jen Vás, ale možná tím, že říká, že bude v pořádku, chrání i sebe. Nehledě na to, že má možná informace od lékaře, které nahrávají příznivému průběhu a výsledku léčby, to nevíme. Možná sama potřebuje velkou dávku naděje a pozitivního přemýšlení o nemoci, to já nevím, jen nabízím perspektivy, které mě napadají. V takovém případě by maminka mohla dát svolení ošetřujícímu lékaři, aby Vám informace předal on, což lze, ale je třeba, aby s tím souhlasila. Maminka s Vámi k lékaři do ordinace může jít a nemusí. Pokud by na rozhovor s lékařem došlo, za sebe ještě radím rozmyslet si, co všechno chcete vědět, sepsat si otázky a nebát se lékaře přerušit, pokud by na Vás informací bylo už moc.

Jde mi hlavou, jestli si dokážete představit, že mamince řeknete o tom, jaký je Váš postoj a že se nějak domluvíte o tom, abyste o nemoci získala informace, které potřebujete. Pokud byste se o povídání s maminkou chtěla poradit s někým nejen po internetu, můžete se obrátit telefonicky např. na linku poradny Amélie, která se věnuje onkologicky nemocným a jejich blízkým.

Přeji Vám mnoho sil v hledání odpovědí na Vaše otázky, a hlavně přeji co nejpříznivější zprávy.

S pozdravem

Veronika Drnková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Veronika Drnková

Mgr. Veronika Drnková

poradenská pracovnice, psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz