Maminka má onkologický nález na játrech, slezině a plících. Zvládnu péči o ni doma, když mám Parkinsonovu chorobu?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 4. 2025 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,maminka má onkologicky nález na játrech,slezině a v plicích musí mít při ruce kyslik zatím je tak trochu soběstačna.Chtela bych se o ní postarat v domacim prostředí,ale nevím jestli to zvládnu mám parkinsonovu chorobu je možná pomoc pečovatelky.

Vaše maminka je vážně nemocná a Vy se zajímáte o možnosti péče v domácím prostředí a pomoci, protože o ni chcete pečovat a sama máte pravděpodobně nějaká zdravotní omezení při Parkinsonově chorobě.

Milá Petro,

existuje několik forem a možností pomoci v domácím prostředí při péči o těžce nemocného člověka. 

Do domácího prostředí může docházet (i několikrát denně) terénní sestra, dále může přicházet pečovatelka nebo osobní asistentka (na různě dlouhou dobu a s různou formou pomoci — od pomoci s jídlem, hygienou či jinou činností až po vystřídání Vás v přítomnosti u maminky na předem domluvený čas). 

Pokud by maminky onemocnění bylo tak závažné, že by ztrácela soběstačnost a nebyla by již indikována další onkologická léčba, je velmi vhodné zvážit pomoc ve formě domácí hospicové péče.

Domácí hospicová péče je určena pro lidi v závěrečné fázi života, kteří si přejí zůstat doma a pomáhá rodině i pacientovi  důstojně a klidně zvládnout poslední fáze života. Péče probíhá v úzké spolupráci s rodinou a je postavena na podpoře multidisciplinárního týmu – lékaře, zdravotních sester, psychologa, sociálního pracovníka a podle přání i duchovního. Zdravotníci docházejí k pacientovi domů, sledují jeho stav a ulevují od bolesti i dalších obtíží. Rodina má možnost kdykoliv konzultovat situaci prostřednictvím nonstop telefonní linky. Domácí hospic nejen pečuje o nemocného, ale je i oporou jeho blízkým – prakticky, psychicky i lidsky. 

Kromě podpory lidské a konkrétní péče je možnost se zajímat i například o pomoc se zajištěním pomůcek, finanční podporu formou příspěvku na péči nebo psychologickou podporu.

Velmi bych Vám doporučila, abyste kontaktovala buď Vašeho praktického lékaře, sociální odbor v místě Vašeho bydliště nebo některou sociální poradnu, kde by Vám poradili, jaké jsou u Vás v regionu možnosti péče a podpory. Můžete se podívat i na online dostupný adresář služeb, kde je mapa domácích hospiců v naší republice.

Přeji Vám mnoho sil!

S úctou 

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz