Maminka má nově metastáze v játrech, v 85 letech nechce léčbu. Co mám čekat a jak rychle bude nemoc postupovat?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 9. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobry den,chtěla bych se zeptat,moje maminka 85 let je 5 let po operaci dvou nádoru tlustého střeva teď začala během 3 měsíců hodně hubnout a našli ji metastaze v játrech jelikož ji je už 85let nechce už zadnou lezbu jak bude nemoc rychle pokračovat a jak mamince muzu nejlíp pomoct dekuji za odpověď Dasa

Dagmar

Vaše maminka je po operaci nádoru tlustého střeva, má metastázy v játrech, v posledních měsících výrazně zhubla, další onkologickou léčbu se již rozhodla nepodstupovat. Ptáte se na časovou prognózu a na to, jak mamince můžete nejlépe pomoci.

Milá Dášo,

na otázku, jak rychle bude nemoc dále postupovat, je pro mne těžké odpovědět, když jsem Vaši maminku nikdy neviděla a neznám podrobněji její celkový zdravotní stav. Z toho, co jste napsala, bych soudila na časovou prognózu v řádu týdnů či měsíců. Ale je to opravdu jen velmi hrubý odhad. Ošetřující lékař Vaší maminky, který ji zná a má k dispozici všechny výsledky vyšetření, by Vám zřejmě uměl odpovědět o něco lépe.

Jak nejlépe mamince pomoci bude dobré plánovat přímo s ní, aby se sama mohla vyslovit k tomu, co je pro ni důležité, jakou péči by si pro sebe představovala a kde má probíhat. Je potřeba počítat s tím, že mamince budou v průběhu nemoci pravděpodobně ubývat síly a míru pomoci bude potřebovat postupně větší a větší. Zkuste rozmyslet kdo všechno z rodiny a přátel by se mohl do péče zapojit, je možné domluvit i profesionální služby např. dovoz obědů, pravidelnou pomoc s úklidem nebo pečovatelskou službu. Pokud tomu bude maminka otevřená, je šikovné mluvit i o tom, jak by si přála prožít samotný závěr života, zda chce zůstat až do konce v domácím prostředí nebo se máte poohlédnout po nějakém přátelském lůžkovém zařízení a potom zmapovat konkrétní možnosti ve Vašem okolí. Nevím, zda v místě Vašeho bydliště, funguje některý z mobilních hospiců, ale pokud ano, můžete se na ně obrátit s žádostí o přijetí maminky do péče. Mohou zajistit to, aby maminka v průběhu další progrese onemocnění netrpěla bolestmi, nevolnostmi a dalšími obtížemi, mohou Vám také např. zapůjčit pomůcky, které péči v domácím prostředí usnadní. Jestliže žádný z mobilních hospiců dostupný není, obrátila bych se na maminčina praktického lékaře nebo ošetřujícího onkologa, aby mamince doporučil a předepsal léky na symptomy, které jí nemoc způsobuje, aby měla po čem sáhnout, ve chvíli, kdy se obtíže objeví. Praktický lékař může také napsat poukaz na pravidelné návštěvy sestřiček domácí péče.

S jídlem a pitím je rozumné mamince pouze nabízet, ale nenutit. Ať si maminka sama určí, na co má chuť a kolik toho může sníst, aby jí po jídle nebylo těžko. Stejně tak s pohybovou aktivitou. Je normální, že nemocný potřebuje čím dál méně jíst a čím dál více odpočívat. Myslím, že nejlépe můžete mamince pomoci tím, že jí budete nablízku, budete se jí ptát na její potřeby a budete potom její přání respektovat, nakolik to půjde. 

Moc na Vás myslím a přeji, abyste náročnou situaci společně zvládly co nejlépe.

S úctou 

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz